Reklama
aplikuj.pl

[Aktualizacja] Brytyjskie 5G bez Huaweia. Jest plan usunięcia chińskiego sprzętu

Potwierdziły się doniesienia z ostatnich dni. Wielka Brytania planuje całkowite usunięcie sprzętu Huaweia z lokalnych sieci 5G. Informację potwierdził brytyjski rząd. Huawei tymczasem przekonuje, że rezygnacja ze sprzętu firmy spowolni cyfrowy rozwój Wielkiej Brytanii.

5G w Wielkiej Brytanii bez Huaweia

Chciałoby się powiedzieć – nie mogło być inaczej. Wielka Brytania, jak przystało na bliskiego sojusznika Stanów Zjednoczonych, planuje całkowicie pozbyć się Huaweia z krajowych sieci 5G. Nie nastąpi to jednak od razu. Plan zakłada długotrwały proces, który potrwa aż do 2027 roku.

Od końcówki 2020 roku operatorzy będą mieli zakaz kupowania podzespołów chińskiego giganta.

Do 2027 roku wiele może się zmienić

Przede wszystkim zmienić się może prezydent Stanów Zjednoczonych. A to może całkowicie zmienić podejście kraju do Chin oraz Huaweia. Notowania Joe Bidena w wyścigu o fotel prezydencki rosną, a dotychczasowe informacje mówią, że możemy się po nim spodziewać znacznie mniej restrykcyjnego podejścia do polityki międzynarodowej niż w przypadku Donalda Trumpa. Niewykluczone, że Huawei jeszcze w tym roku może w cudowny sposób przestać stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych.

Ciekawa będzie teraz reakcja brytyjskich operatorów. Do 2027 roku mamy naprawdę szmat czasu. Mocno zastanawia mnie, czy od razu dostosują się oni do nakazów rządu, czy też zaczną organizować zapasy sprzętu Huaweia, tak aby spokojnie móc go wykorzystywać w budowie sieci 5G w najbliższych latach.

Operatorzy w Niemczech nie czekali na decyzję rządu, który też długo zastanawia się nad blokadą dla Huaweia i zaczęli budować sieć 5G właśnie na sprzęcie chińskiej firmy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Aktualizacja

Otrzymaliśmy oświadczenie Edwarda Brewstera, rzecznika prasowego brytyjskiego oddziału Huaweia w sprawie działań lokalnego rządu.

Przyjęliśmy tę decyzję z rozczarowaniem, ale jest ona przede wszystkim złą wiadomością dla każdego, kto w Wielkiej Brytanii korzysta z telefonu komórkowego. Grozi ona przeniesieniem Wielkiej Brytanii na pas powolnego ruchu w kwestiach cyfryzacji, a także podniesieniem kosztów usług i pogłębieniem cyfrowych nierówności. Zamiast dążenia do lepszych rozwiązań, rząd Wielkiej Brytanii obrał właśnie kurs na gorsze, a my zachęcamy go do ponownego rozważenia tej kwestii. Jesteśmy przekonani, że kolejne restrykcje nakładane na Huawei przez USA nie wpłynęłyby na bezpieczeństwo produktów, które oferujemy w Wielkiej Brytanii.

Niestety, kwestia naszej przyszłości w Wielkiej Brytanii została upolityczniona – nie chodzi tu o bezpieczeństwo, a o amerykańską wojnę handlową. Przez ostatnich 20 lat Huawei koncentrował się na łączeniu ludzi i organizacji w Wielkiej Brytanii i jako odpowiedzialna firma będziemy w dalszym ciągu wspierać naszych klientów. Planujemy przeprowadzenie szczegółowej analizy tego, w jaki sposób dzisiejsze ogłoszenie wpływa na nasz biznes w tym kraju. Deklarujemy również gotowość do współpracy z rządem w celu ustalenia jak Huawei może nadal przyczyniać się do budowania cyfrowej Wielkiej Brytanii