Reklama

200 cegieł na godzinę, czyli robot Hadrian X

robot Hadrian X, Hadrian X, robot budowlany, robot murarski, robot murujący ściany

Co powiecie na automatyzacje budownictwa w tak szerokim spektrum, jak murowanie? Teraz robot Hadrian X stał się rekordzistom w układaniu cegieł.

Hadrian X ma już na karku kilka lat, a jego celem jest automatyzacja stawiania domu, którego jest w stanie wymurować w zaledwie dwa dni. Taki stan rzeczy robot osiągał jednak już przed pięcioma laty, ale inżynierowie projektu kontynuowali ulepszanie oprogramowania i ogłosili właśnie nową rekordową prędkość układania cegieł. Ta ponoć sprawia, że ​​Hadrian X może zastąpić robotników na całym świecie… przynajmniej pod kątem wydajności.

Robot Hadrian X został stworzony przez australijską firmę Fastbrick Robotics (FBR) i nosi imię brytyjskiej ściany Hadriana. Ma teleskopowy wysięgnik, który montuje się do koparki lub ciężarówki i którym zarządza system nakarmiony trójwymiarowym modelem CAD domu. To na jego postawie robot zajmuje się układaniem cegieł wraz z zaprawą i klejem, czego finalnym efektem jest pełnowymiarowy dom (via New Atlas).

Czytaj też: Oto luneta wyspecjalizowana w namierzaniu dronów

Cel? Osiągnięcie zdolności układania aż 1000 cegieł na godzinę, co wcale nie jest takie odległe, zważywszy na to, że Hadrian X przed pandemią układał zaledwie 85 bloków. Ten robot ma potencjał zastąpienia fizycznych pracowników… a tak przynajmniej twierdzi firma, której CEO, Mike Pivac powiedział:

Po raz pierwszy udało nam się udowodnić prawdziwy komercyjny potencjał Hadriana X w praktyce. Jeśli weźmiesz pod uwagę, że koszty ręcznego układania cegieł i bloków na całym świecie wahają się od 6,90 do 69$ za metr kwadratowy, jesteśmy już konkurencyjni kosztowo w szerokim zakresie rynku przy 200 blokach na godzinę. Nadal jednak zwiększamy szybkość układania i ulepszamy Hadrian X.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News