WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Po ponad 40-latach koncept Bulldog Astona Martina spróbuje sprostać dawnym oczekiwaniom

Po ponad 40-latach koncept Bulldog Astona Martina spróbuje sprostać dawnym oczekiwaniom

Obecnie Aston Martin jest uznawany za jedną z najlepszych pod kątem osiągów marek motoryzacyjnych. Jak jednak było w przeszłości?

Zanim przejdziemy do oficjalnego ogłoszenia brytyjskiej firmy warto przytoczyć pewną historię. Historię z lat 70., kiedy to światu ukazała się koncepcja Aston Martin Bulldog z myślą o osiąganiu wysokich prędkości. Została zaprojektowana przez Williama Townsa, który również zaprojektował oryginalnego DBS w latach 60., a także Lagondę Serii 2.

Co ciekawe, Bulldog nie był do końca koncepcją z krwi i kości, bo tak naprawdę planowano ograniczoną produkcję od 15 do 20 egzemplarzy. Niestety ze względu na wysoką cenę projektu, zmontowano wtedy tylko jeden egzemplarz i przetestowano go w teście maksymalnej prędkości w 1981 roku, kiedy to osiągnął 307 km/h. Dziś wiemy, że nie będzie to ostatni test tego prototypu.

Teraz firma Classic Motor Cars z Bridgnorth w Wielkiej Brytanii ogłosiła, że chce osiągnąć pierwotny cel Astona Martina i osiągnąć tym prototypem prędkość 322 km/h.

Plany firmy sprowadzają się do 18-miesięcznej renowacji prototypu z udziałem inżynierów Astona Martina oraz oryginalnych części i wreszcie specjalnego testu prędkości. Jego zaliczenie ma zapewnić modelowi Bulldog 5,3-litrowy silnik V8 pracujący z dwoma turbosprężarkami Garrett. Moc? 600 koni mechanicznych.