Program Viking zaowocował udanym lądowaniem na Marsie w 1976 roku. Statek kosmiczny, który jako pierwszy dokonał bezpiecznego lądowania na Czerwonej Planecie, przesłał obrazy i dane z powierzchni planety, a dwa lądowniki pomogły nadać kształt kolejnym misjom na Marsa.
Były naukowiec NASA, który brał udział w realizacji programu Viking twierdzi, że dane przesłane z Marsa w latach 70. są dowodem na to, iż na tej planecie występuje życie.
Eksperyment zwany w skrócie LR był jednym z wielu celów programu Viking. Testy nastawione na wykrywanie obecności życia na Marsie dały wiele pozytywnych wyników, sugerując występowanie drobnoustrojów w glebie Marsa. Rezultaty były zaskakujące, ale NASA ostatecznie je zanegowała.
Eksperyment LR został zaprojektowany tak, aby badać marsjańską glebę w celu wykazania obecności drobnoustrojów. Mikroby „oddychają”, a wykrywając ich sygnatury w glebie, naukowcy mogliby dokonać monumentalnego odkrycia. Dane z Marsa pokrywały się z tymi, które zebrano na Ziemi, a badacze byli przekonani co do występowania życia na Czerwonej Planecie.
Niestety, badania materii organicznej wykazały zupełnie co innego, a po czasie ich autorzy uznali, iż za „fałszywe” dane mógł odpowiadać inny proces. Jednocześnie obecność wody, związków organicznych, szybko zmieniających się stężeń metanu i kilka innych odkryć sugeruje, że dane z lat 70. faktycznie mogły wiązać się z aktywnością jakichś organizmów.