WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Technowinki

Caliber 0100 najdokładniejszymi zegarkami na świecie – twierdzi Citizen

W ubiegłym roku Citizen obchodził swoją setną rocznicę, prezentując koncepcyjny zegarek kieszonkowy, który został ogłoszony najbardziej dokładnym zegarkiem na rynku. Rok później włodarze tej firmy postanowili przelać swoje osiągnięcie na rynek konsumencki i stąd pomysł na stworzenie linii zegarków Caliber 0100 w ramach trzech modeli, które mają trafić do sprzedaży pod koniec 2019 roku. Ich najważniejsza cecha? Dokładność sprowadzająca się zaledwie do różnicy ± 1 sekundy rocznie.

Aby wypełnić rynek luksusowej dokładności, Citizen planuje wprowadzić na rynek linię Caliber 0100 jako limitowaną edycję trzech modeli (w sumie powstanie 800 egzemplarzy). Wewnątrz każdej 37,5 milimetrowej koperty znajdzie się rewolucyjny mechanizm caliber 0100, który łączy super-kwarcową technologię Citizen Eco Drive z bardzo dokładną funkcją pomiaru czasu.

Ta seria jest wyjątkowa na wielu frontach i wszystko zaczyna się od amorficznej fotokomórki krzemowej do zasilania zarówno ruchu wskazówek, jak i ładowania specjalnej tytanowej baterii litowo-jonowej. Dzięki temu Calibre 0100 może pracować bez światła przez okres do sześciu miesięcy przy jednym ładowaniu i ośmiu miesiącach w trybie oszczędzania energii.

Jego sercem jest i tak mechanizm kwarcowy, który utrzymuje czas z bardzo wysoką dokładnością, bez potrzeby jakichkolwiek danych z zewnątrz. Czyni to poprzez zamianę tradycyjnego stroikowego kryształu kwarcowego działającego na 32.768 Hz na oscylator kwarcowy o przekroju AT obcięty pod kątem 35,25°. Całość dopełnia odporność na wstrząsy i magnetyzacje oraz oczywiście najwyższa jakość materiałów i wykonania.

Oj, drogo!

Chętni na takie cudo? W takim razie szykujcie portfele, bo najbardziej unikatowy model White Gold (100 sztuk) z kryształami szafiru z przodu i z tyłu, tarczą z kości słoniowej o wysokim kontraście i czarnym paskiem aligatora będzie sprzedawany za 16800$. Znacznie taniej, bo już 7400$ przyjdzie z kolei zapłacić za modele Super Titanium. Oba otrzymają kopertę ze stopu tytanu, ale inne tarcze – jeden otrzyma taką w metalicznej czerni, a drugi z masy perłowej. Przewiduje się stworzenie 500 sztuk tego pierwszego i 200 tego drugiego – ta tarcza wymiata!

Czytaj też: Zegarek G5000 Active Tourbillon zawdzięcza nazwę swojej wytrzymałości

Źródło: Citizen, New Atlas