Reklama
aplikuj.pl

CERN pomaga w ulepszeniu autonomicznych samochodów. Co wniesie w rynek ośrodek badań jądrowych?

Ford Mustang Mach-E autonomia

CERN ciągle wspiera spółkę joint venture o nazwie Zenuity, która została ustanowiona pomiędzy Volvo Cars i Veoneer na drodze ku ulepszaniu autonomicznych samochodów, a dokładniej mówiąc tego, jaki proces zachodzi w nich podczas podejmowania przez nich decyzji.

Jak CERN pomaga w ulepszaniu autonomicznych samochodów?

Autonomiczne samochody podczas jazdy przyjmują i analizują ogromne zestawy danych. Szereg czujników zbiera nieustannie informacje na temat tego, co aktualnie dzieje się na drodze, a zaawansowane systemy odpowiadają za ich interpretowanie i wysyłanie do systemu kierowniczego, napędowego i hamulcowego stosownych rozkazów zależnie od sytuacji. Wymaga to bardzo zaawansowanego oprogramowania, które nierzadko obejmuje sztuczną inteligencję i uczenie maszynowe.

Czytaj też: Macie domowe akwarium? Możecie znaleźć w nim coś, co zaskoczyło właśnie naukowców

Autonomiczne samochody Cruise, Microsoft, samochody Cruise Microsoft

Praca specjalistów CERN w zakresie fizyki cząstek elementarnych zapewnia cenne doświadczenie w przetwarzaniu dużych ilości danych w czasie rzeczywistym, co jest kluczowe dla sukcesu samochodów autonomicznych. CERN w tej współpracy gwarantuje spółce Zenuity dostęp do własnych swoich doświadczeń z algorytmami oraz ich szybkim obliczaniem, dzięki układom typu FPGA (Field-Programmable Gate Arrays), a więc sprzętu zdolnego do wykonywania złożonych algorytmów decyzyjnych w ciągu mikrosekund.

Finalnie trwająca ciągle współpraca między spółką Zenuity i CERN skupia się właśnie na wykorzystaniu FPGA do systemów uczenia maszynowego w sektorze autonomicznych samochodów