WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Chcesz obniżyć stres związany z obowiązkami domowymi? Spraw sobie inteligentny dom

Najnowsze badanie wykazało, że rozwiązania z zakresu inteligentnego domu skutecznie obniżają stres związany z domem i obowiązkami z tym związanymi. Najbardziej stresuje włączone żelazko, otwarte drzwi czy uchylone okno – możne tego uniknąć stosując rozwiązania między innymi Fibaro.

Badanie zostało przeprowadzone na grupie osób wykorzystujących rozwiązania smart home oraz osobach pozbawionych tego luksusu. Każda z grup składała się z 30 osób. Zaczęło się ono od pomiaru badawczego, w którym osoby były analizowane pod względem reakcji galwanicznej skóry, która pozwala na określenie napięcia emocjonalnego. Także musieli one rozwiązać test mierzący funkcje poznawcze. W następnym etapie uczestnicy byli pytani na temat zabezpieczeń w domu. Reakcje zauważono tylko u osób nieposiadających inteligentnego domu. Natomiast wyobrażenie pożaru czy zalania wywołało reakcję u obu grup, tyle że w grupie bez rozwiązań smart była ona 3 razy mocniejsza.

W drugiej części badania wykazano, że sytuacja stresowa dotycząca domu wpłynęła na osłabienie zdolności do hamowań automatycznych – oczywiście u osób bez rozwiązań smart. Tomasz Szczurko z HumanGraph, mówi:

Przeprowadzone przez nas badanie wykazuje, że osoby, które nie posiadają rozwiązań smart home, odczuwają istotnie wyższe napięcie emocjonalne związane
z sytuacjami niebezpiecznymi dla ich domu. Napięcie to może się jednocześnie przekładać na osłabienie niektórych funkcji poznawczych.

Dodaje do tego Krzysztof Banasiak, wiceprezes w Fibaro:

Według analiz Gfk nawet co piąty Polak żyje w ciągłym stresie. Jak pokazały wyniki badań, rozwiązania jakie tworzymy w FIBARO mogą pozytywnie wpływać na ograniczenie negatywnego stresu. System FIBARO pozwala na zdalną analizę sytuacji w domu. To oznacza, że na przykład nie musimy cofać się do domu, aby sprawdzić czy zamknęliśmy drzwi, okno czy też nerwowo rozmyślać o włączonym żelazku.

 

Źródło: Materiały prasowe