WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Chińczycy stworzyli wrażliwy na temperaturę papier wielokrotnego użytku

Chińczycy stworzyli wrażliwy na temperaturę papier wielokrotnego użytku

Pomimo prognoz, że papier do pisania może wkrótce „wyginąć”, ludzie wciąż używają go w ogromnych ilościach. Dlatego naukowcy opracowali tzw. papier do wielokrotnego zapisu, a jedna z ciekawszych technologii powstała niedawno w Chinach. 

Prowadzeni przez Luzhuo Chena z Fujian Normal University, naukowcy zaczęli od zwykłego kawałka papieru. Następnie pokryli jedną stronę termochromowym niebieskim barwnikiem, który po podgrzaniu staje się bezbarwny i pokrywa drugą stronę czarnym tonerem, który doprowadza do konwersji fototermicznej. Jest on również dobrym przewodnikiem ciepła, dlatego wytwarza je znajdując się pod wpływem światła.

Kiedy badacze prześledzili wzory na niebieskiej stronie papieru za pomocą pióra emitującego ciepło, toner nagrzał się i spowodował, że barwnik w tych obszarach stał się przezroczysty, selektywnie odsłaniając biały papier pod spodem. Możliwe było również pisanie na papierze za pomocą drukarki termicznej lub źródła światła bliskiej podczerwieni.

Obrazy i słowa pozostały czytelne na materiale przez ponad sześć miesięcy w temperaturze pokojowej, co jest znacznie dłuższym czasem niż oferują inne rozwiązania. Gdy nadszedł moment, aby usunąć obrazy i ponownie użyć papieru, po prostu schłodzono go do -10 stopni Celsjusza.  Spowodowało to przywrócenie koloru niebieskiego. Proces ten można powtórzyć ponad 100 razy bez utraty funkcjonalności.

[Źródło: newatlas.com; grafika: American Chemical Society]

Czytaj też: Sztuczna inteligencja odtwarza obrazy za pomocą drukarki 3D