Reklama
aplikuj.pl

Chińska stacja kosmiczna stanie się jeszcze bardziej zaawansowana

Chińska stacja kosmiczna

Dowiedzieliśmy się właśnie, że Chiny planują rozbudowę swojej stacji kosmicznej Tiangong poprzez dodanie wielofunkcyjnego modułu, który posiada sześć portów dokujących.

Tiangong doczeka się nowego modułu, czyli jak rozwija się chińska stacja

Chiny zakończyły budowę trzymodułowej stacji kosmicznej Tiangong w listopadzie ubiegłego roku, po wystrzeleniu pierwszego modułu w kwietniu 2021 roku. Teraz z kolei kraj chce rozbudować swoją stację kosmiczną z kilku powodów, a dokona tego z wykorzystaniem nowego modułu, który zwiększy możliwości stacji kosmicznej i pozwoli na dokowanie do niej większej liczby statków kosmicznych.

Czytaj też: Atmosfera Wenus jest niszczycielska. NASA chce stawić jej czoło

Jednym z powodów tego planu jest chęć zademonstrowania swoich możliwości technologicznych i osiągnięć w eksploracji kosmosu. Innym powodem jest prowadzenie badań naukowych i eksperymentów w mikrograwitacji, takich jak biotechnologia, astronomia i materiałoznawstwo. Trzecim powodem jest ustanowienie długoterminowej obecności człowieka na orbicie w czasie, kiedy to Międzynarodowa Stacja Kosmiczna zbliża się do końca swojego funkcjonalnego okresu życia.

Czytaj też: Jak wspomóc leczenie urazów mózgu? Hydrożel przynosi odpowiedź

Chiny nie są jednocześnie zamknięte na inne kraje, bo aktualnie współpracują z innymi państwami w kwestiach kosmicznych na różne sposoby. Podpisały już rządowe umowy o współpracy kosmicznej z wieloma krajami, takimi jak Argentyna, Brazylia, Francja, Niemcy, Indie, Pakistan, Rosja, Wielka Brytania i USA, a na dodatek zamierzają rozszerzyć współpracę międzynarodową poprzez swoją stację kosmiczną, a w tym projekty naukowe i wspólne loty z zagranicznymi astronautami.