Chińska supremacja kwantowa, czyli kilka minut zamiast miliardów lat

Chińska supremacja kwantowa, czyli kilka minut zamiast miliardów lat

Komputer kwantowy o nazwie Jiuzhang podobno przeprowadził obliczenia, których wykonanie przez normalny superkomputer byłoby niemożliwe za naszej egzystencji. To z kolei nic innego, jak chińska supremacja kwantowa.

Chińska supremacja kwantowa Jiuzhang

Naukowcy w Chinach pochwalili się, że osiągnęli supremację kwantową, czyli punkt, w którym (w skrócie) komputer kwantowy wykonuje zadanie, którego wykonanie byłoby praktycznie niemożliwe dla klasycznego komputera.

Czytaj też: Nowe zestawy komputerowe MSI z RTX 3000 i procesorami Intel Core 10. generacji
Czytaj też: Działający komputer Apple-1 trafi na aukcję w ciekawym zestawie
Czytaj też: Miniaturowy komputer EliteMini UM700 z procesorem AMD Ryzen

Wszystko przez to, że zamiast operować na zerach i jedynkach, komputer kwantowy wykorzystuje bity, które mogą być jednocześnie jednością i zerem. To zwiększa potencjalną moc obliczeniową wykładniczo, ponieważ dwa bity kwantowe (kubity) mogą być w czterech możliwych stanach, trzy kubity w ośmiu stanach i tak dalej.

Oznacza to, że komputery kwantowe mogą jednocześnie badać wiele możliwości, podczas gdy klasyczny komputer musiałby przechodzić przez każdą opcję jedną po drugiej. Supremacja kwantowa pozostała więc określeniem zadania, którego zwyczajny komputer nie wykonałby w przyzwoitym czasie.

Czytaj też: SilverStone AD120-DC, to zasilacz do komputerów małego formatu
Czytaj też: Tinker Board drugiej generacji, czyli nowy miniaturowy komputer Asusa
Czytaj też: Miniaturowe komputery ASRock Mars 4000U z procesorami AMD

W zeszłym roku Google jako pierwszy stwierdził, że osiągnął kwantową supremację, a teraz dołączyły do niego Chiny komputerem kwantowym Jiuzhang. Ten przeprowadził obliczenia próbkowania bozonu, który oblicza moc wyjściową złożonego obwodu optycznego.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News