WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Działający komputer Apple-1 trafi na aukcję w ciekawym zestawie

Działający komputer Apple-1 trafi na aukcję w ciekawym zestawie

Od 10 do 17 grudnia na RR Auction odbędzie się nie lada licytacja z myślą o nabyciu wyjątkowego komputera w dziejach ludzkości. W grę wejdzie bowiem działający komputer Apple-1 w cenie wywoławczej 50000$.

Kolejny komputer Apple-1 wpada na aukcję

Kiedy Apple-1, który pierwotnie był znany po prostu jako komputer Apple, został oficjalnie wydany w lipcu 1976 roku, nie był zbyt imponujący. Po wyjęciu z pudełka był to po prostu laminat bez obudowy, do którego kupujący musiał dołączyć własną klawiaturę i telewizor, aby faktycznie działał (via New Atlas).

Czytaj też: Włochy ukarały Apple za wprowadzanie klientów w błąd
Czytaj też: Domniemana specyfikacja procesora Apple M1X
Czytaj też: Apple też jest na TikToku i nawet ma fajne filmiki

Kiedy Wozniak i Steve Jobs wymyślili Apple-1, komputery były dostępne w trzech podstawowych konfiguracjach. Na jednym końcu znajdowały się gigantyczne komputery typu mainframe, pośrodku stały kurczące się minikomputery, a na drugim końcu małe komputery typu kit zbudowane i obsługiwane przez hobbystów, którzy byli gotowi wydać setki dolarów na gołą płytkę drukowaną, worek z częściami, schemat i godziny z lutownicą.

Nawet Apple-1 zaczynał jako zestaw bez deski, który Jobs i Wozniak planowali sprzedać członkom Klubu Komputerowego Home-brew w Palo Alto po 50, po 40 dolarów za sztukę, po zademonstrowaniu gotowego prototypu. To, co sprawiało, że Apple-1 było niezwykłe, to fakt, że działał on nadzwyczajnie jak komputery stacjonarne z późniejszych lat. Tam, gdzie komputery hobbystyczne używały przełączników i świateł do programowania i odczytów, Apple-1 pobierał dane z klawiatury, a odczyt realizował na zwyczajnym telewizorze.

Czytaj też: Apple znowu dodaje coś do systemu lub urządzenia, a potem tego nie używa
Czytaj też: Opera dodaje funkcję odtwarzacza – jest tam Spotify i Apple Music
Czytaj też: Testy Apple M1 w codziennym użytkowaniu. Postęp jest, ale z tymi grami to bez przesady

W 1977 roku Apple-1 został wycofany ze sprzedaży, a zyski z niego zostały przeznaczone na zastąpienie go niezwykle udanym Apple II. Dlatego właśnie ocalałe Apple-1 są niezwykle rzadkie, a obecnie wiemy tylko o istnieniu 63 egzepmlarzy z czego sześć jest w pełni funkcjonujących.

Na wspomnianą aukcję zmierza z kolei odrestaurowany egzemplarz, który został odnowiona przez eksperta Apple-1 Coreya Cohena we wrześniu 2020 roku. Wraz z komputerem, zestaw zawiera oryginalne pudełko podpisane przez Wozniaka, odtwarzacz kasetowy Panasonic, monitor Sanyo z 1976 roku, oryginalną instrukcję obsługi Apple-1 i oryginalną instrukcję Apple Cassette Interface, jak również materiały świadczące o jego historii.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News