Reklama
aplikuj.pl

Chiński łazik księżycowy zapisał się w historii

Chiński łazik księżycowy Yutu 2, stanowiący część misji Chang’e 4, pobił rekord długowieczności w kontekście przebywania na powierzchni Srebrnego Globu.

Lunokhod 1 był pierwszym zdalnie sterowanym robotem, który wylądował na obiekcie innym niż Ziemia, działając w obrębie Mare Imbrium od 17 listopada 1970 roku. Jego działanie zakończyło się około 10,5 miesiąca później, 4 października 1971 roku. Była to 14. rocznica wystrzelenia Sputnika 1, pierwszego w historii sztucznego satelity.

Lunokhod 1 przebył 10,5 kilometra po powierzchni Księżyca i przesłał na Ziemię ponad 20 000 zdjęć. Z kolei Yutu 2 pracuje na Księżycu od ponad 11 miesięcy, od 3 stycznia tego roku. Łazik jest częścią chińskiej misji Chang’e 4, w skład której wchodzi również stacjonarny lądownik. Duet wylądował na dnie krateru Von Kármán, który leży w Basenie Biegun Południowy-Aitken.

Co ważne, rekord odnosi się jedynie do czasu działania na powierzchni Księżyca. Dla porównania, orbiter LRO funkcjonuje znacznie dłużej, bo od czerwca 2009 roku.