Chiński łazik marsjański, którego celem ma być lądowanie w północno-wschodniej części Marsa, jest przedmiotem artykułu opublikowanego na łamach Nature Astronomy.
Celem misji Tianwen-1 jest wysłanie orbitera oraz dwóch lądowników w kierunku Czerwonej Planety. Co ciekawe, jest to nie tylko pierwsza, w pełni chińska misja marsjańska, ale także pionierska, bo łącząca wysłanie orbitera i łazików. Co ciekawe, w listopadzie 2011 roku Chińczycy (we współpracy z Rosjanami) próbowali dostarczyć na powierzchnię czwartej planety od Słońca statek Yinghuo-1. Niestety, ówczesne wysiłki zakończyły się fiaskiem.
Tianwen-1 ma wykorzysać rakietę Long March 5 by wystartować z Wenchang na wyspie Hainan. Nieoficjalne informacje sugerują, że start misji nastąpi około 23 lipca. Jednostka powinna dotrzeć na Marsa w lutym 2021 r. – w tym samym czasie co statki wysłane przez Stany Zjednoczone oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.
Czytaj też: Planeta „uciekła” astronomom. Dzięki tej metodzie udało się ją znaleźć
Wybranym miejscem lądowania jest Utopia Planitia, ogromny basen uderzeniowy, w którym to lądowała sonda Viking 2 w 1976 roku. Odpowiednia szerokość geograficzna i niewielkie nachylenia terenu powinny zapewnić chińskiemu łazikowi stosunkowo dobre warunki do prowadzenia badań. Ma być on wykorzystywany przez około 90 marsjańskich dni, poczas gdy orbiter zapewni łączność z łazikiem przez jeden rok marsjański.
Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News
Celem działań orbitera będzie ocena charakterystyki gleby i krążenia wody oraz lodu w obrębie Marsa. Będzie on również badał jonosferę oraz pola elektromagnetyczne i grawitacyjne. Z kolei łazik łazik ma analizować skład gleby, charakterystykę klimatu oraz środowiska Czerwonej Planety.