WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Chiński łazik poleci na Marsa. Co wiemy na jego temat?

Chiński łazik poleci na Marsa. Co wiemy na jego temat?

Chiński łazik marsjański, którego celem ma być lądowanie w północno-wschodniej części Marsa, jest przedmiotem artykułu opublikowanego na łamach Nature Astronomy.

Celem misji Tianwen-1 jest wysłanie orbitera oraz dwóch lądowników w kierunku Czerwonej Planety. Co ciekawe, jest to nie tylko pierwsza, w pełni chińska misja marsjańska, ale także pionierska, bo łącząca wysłanie orbitera i łazików. Co ciekawe, w listopadzie 2011 roku Chińczycy (we współpracy z Rosjanami) próbowali dostarczyć na powierzchnię czwartej planety od Słońca statek Yinghuo-1. Niestety, ówczesne wysiłki zakończyły się fiaskiem.

Tianwen-1 ma wykorzysać rakietę Long March 5 by wystartować z Wenchang na wyspie Hainan. Nieoficjalne informacje sugerują, że start misji nastąpi około 23 lipca. Jednostka powinna dotrzeć na Marsa w lutym 2021 r. – w tym samym czasie co statki wysłane przez Stany Zjednoczone oraz Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Czytaj też: Planeta „uciekła” astronomom. Dzięki tej metodzie udało się ją znaleźć

Wybranym miejscem lądowania jest Utopia Planitia, ogromny basen uderzeniowy, w którym to lądowała sonda Viking 2 w 1976 roku. Odpowiednia szerokość geograficzna i niewielkie nachylenia terenu powinny zapewnić chińskiemu łazikowi stosunkowo dobre warunki do prowadzenia badań. Ma być on wykorzystywany przez około 90 marsjańskich dni, poczas gdy orbiter zapewni łączność z łazikiem przez jeden rok marsjański.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Celem działań orbitera będzie ocena charakterystyki gleby i krążenia wody oraz lodu w obrębie Marsa. Będzie on również badał jonosferę oraz pola elektromagnetyczne i grawitacyjne. Z kolei łazik łazik ma analizować skład gleby, charakterystykę klimatu oraz środowiska Czerwonej Planety.