Reklama
aplikuj.pl

Chiński superkomputer testuje sztuczną inteligencję zbliżoną skalą do ludzkiego mózgu

superkomputer

Potężny chiński superkomputer z serii Sunway stał się bazą treningową modelu sztucznej inteligencji, który poziomem skomplikowania rzekomo dorównuje ludzkiemu mózgowi. Wspomniany model SI nazwano “BaGuaLu” co w wolnym tłumaczeniu oznacza garnek alchemika.

Całkowita liczba synaps w ludzkim mózgu jest trudna do ustalenia. Niektórzy twierdzą, że może być ich nawet trylion. Tymczasem na model sztucznej inteligencji trenowany na chińskim superkomputerze z serii Sunway składa się 174 biliony parametrów. Rzekomo już taki poziom skomplikowania zdaniem tamtejszych naukowców to skala ludzka.

W dziedzinie samej sztucznej inteligencji trudno jednak nie wspomnieć o swoistym rekordzie. W ubiegłym roku model językowy Google Brain został doceniony w branży za swoje skromne 1,6 biliona parametrów. Nie ulega wątpliwości, że idziemy do przodu, ale do poziomu ludzkiego mózgu nadal może być daleko.

Potencjał sztucznej inteligencji i superkomputerów będzie można jednak stosowanie wykorzystać, między innymi w pojazdach autonomicznych, rozpoznawaniu twarzy oraz chemii. Warto przypomnieć, że jedna z takich maszyn była używana do opracowania do szukania skutecznej terapii farmakologicznej na wstępnym etapie pandemii COVID-19.

Najnowsze wcielenie superkomputera Sunway składa się podobno z aż 37 mln rdzeni CPU i korzysta z 9 petabajtów pamięci operacyjnej

Warto wspomnieć, że chiński superkomputer w całości bazuje na autorskich podzespołach. Na razie brakuje jakichkolwiek danych, które mogłyby potwierdzać jego rzekomą wydajność eksaskalową wydajność. Obecnie listę 500 najpopularniejszych superkomputerów na świecie otwiera amerykański Frontier.

Czytaj też: Tak wygląda procesor Meteor Lake-P z sześcioma rdzeniami Performance

Sytuację komplikuje nieco wojna handlowa między USA i Chinami, która stawia pod znakiem zapytania wiarygodność danych o wydajności chińskich superkomputerów. Już w październiku ubiegłego roku donoszono chińskich maszynach, które przekroczyły barierę wydajności na poziomie powyżej 1 ExaFLOPS (trylion operacji na sekundę).