Reklama
aplikuj.pl

Chiński terminal promowy niczym placówka kosmitów. Oto projekt Cuntan International Cruise Centre

Chiński terminal promowy, Cuntan International Cruise Centre

Firma MAD Architects pochwaliła się swoim projektem Cuntan International Cruise Centre, którego opracowała na zlecenie przekształcenia istniejącego terminalu towarowego w Chinach w nowy terminal promowy. Postawiono jednak na nietypowy projekt, bo zaproponowany chiński terminal promowy przypomina wręcz bazę kosmitów.

Nowy chiński terminal promowy będzie przypominał dzieło wyjęte rodem z filmów sci-fi. Powstanie w mieście Chongqing w środkowych Chinach

Czerpiąc inspirację z istniejących na tym terenie suwnic bramowych, firma zaprojektowała niezwykle futurystyczny kompleks, który zostanie wzniesiony ponad ziemię. Swoją pracę realizowała we współpracy z China Academy of Building Research i jest to jedno z tych dzieł, które rzeczywiście ma powstać, stając się wyjątkowym punktem podróży na rzece Jangcy.

Te suwnice stały się żywymi obcymi istotami, które dały poczucie surrealizmu. W nowym schemacie chodzi więc nie tylko o odzwierciedlenie industrialnych kolorów z przeszłości, ale także o uszanowanie tego oryginalnego surrealizmu. Zaprojektowaliśmy podwyższone budynki tak, jakby były futurystycznym, swobodnie spacerującym miastem, pozornie przybywającym tu z innego miejsca.

– powiedział założyciel MAD Architects, Ma Yansong.

Czytaj też: Pierwsza płyta główna ATX12VO dla Alder Lake. Ma być tania i energooszczędna

Finalnie ten nowy chiński terminal promowy będzie zlokalizowany na terenie o powierzchni 66000 metrów kwadratowych. Projekt przewiduje bowiem sześć połączonych ze sobą budynków, które zostaną wyniesione na nieokreślony poziom nad ziemią i będą mierzyć łącznie 430 metrów długości. Wzrok będą przykuwać nawet swoimi dachami – pomarańczowymi i zakrzywionymi, które nadają im surrealistyczny charakter.

Wewnątrz China Academy of Building Research znajdą się powierzchnie handlowe, restauracyjne, „miejskie hale”, cała masa roślinności i świetlików, jak również park i podziemny Cruise Centre Hub łączący go z podwyższonymi budynkami. Prace nad tym projektem ruszą w listopadzie 2022 roku i potrwają do 2027 roku.