Reklama
aplikuj.pl

Pierwsza płyta główna ATX12VO dla Alder Lake. Ma być tania i energooszczędna

Pierwsza płyta główna ATX12VO dla Alder Lake, płyta główna ATX12VO, ATX12VO dla Alder Lake,

Standardem ATX12VO interesuje się przede wszystkim Intel, więc nic dziwnego, że ten musiał doczekać się debiutu dla nowych procesorów Core (Alder Lake). W tej kwestii MSI wyszło na prowadzenie, bo to za sprawą tej firmy powstanie pierwsza płyta główna ATX12VO dla Alder Lake.

Taniej, mniej skomplikowanie, (lepiej?) i przede wszystkim bardziej energooszczędnie – to przynosi standard Intel ATX 12VO

Firma MSI ogłosiła drugą w swojej historii płytę główną ze złączem zasilania Intel ATX12VO (12 V only). Będzie to model MSI Pro H610M 12VO z chipsetem H610, który obsłuży procesory Intel Core 12 generacji 'Alder Lake’ i będzie skierowany przede wszystkim do producentów sprzętu.

Jak można się spodziewać, będzie jednym z najmniej zaawansowanych i tym samym najtańszych płyt H610… choć może wyjść inaczej przez dodatkowe konwertery prądu wymagane do instalacji na płycie. Odbije się to jednak na tańszych zasilaczach, które w standardzie ATX12VO porzucają konwertery na inne napięcia.

Czytaj też: Procesory Ryzen 5000 na X370. ASRock przeciera szlaki na rynku

Najgorsze jest to, że zapewne nigdy się tego nie dowiemy, bo firma nie ujawniła zbyt wielu informacji na temat MSI Pro H610M 12VO. Pewne jest utrzymanie jej w formacie micro-ATX i właśnie przerobienie układu zasilania po to, aby spełnić standard ATX12VO, czyli postawić wyłącznie na wykorzystywanie linii 12-V. Dzięki niemu można znacząco zwiększyć wydajność energetyczną zasilaczy (ponoć nawet o połowę), kiedy system nie jest specjalnie obciążony. Wszystko przez lepszą konwersję napięć 12-V na niższe.