Chiny poinformowały, że ich system nawigacji satelitarnej zwany Beidou, który można porównać do słynnego GPS, zostanie ukończony w pierwszej połowie przyszłego roku.
Dyrektor projektu, Ran Chengqi, powiedział dziennikarzom, że w grudniu rdzeń systemu został ukończony. Nastąpiło to wraz z umieszczeniem na orbicie dodatkowych satelitów, co zwiększyło ich łączną liczbę do 24.
Jak dodał przedstawiciel, do czerwca 2020 r. Chińczycy planują wystrzelenie dwóch kolejnych satelitów na orbitę geostacjonarną. Wtedy to system Beidou-3 zostanie w pełni ukończony.
Chiński program kosmiczny rozwijał się szybko we wszystkich kierunkach w ciągu ostatnich dwóch dekad i rozwój niezależnych technologii – a nawet zdominowanie w dziedzinach takich jak przetwarzanie danych 5G – jest głównym priorytetem rządu.
W 2003 r. Chiny stały się trzecim krajem, który samodzielnie wystartował z załogową misją kosmiczną i od tego czasu zbudował eksperymentalną stację kosmiczną oraz wysłał parę łazików na powierzchnię Księżyca. Przyszłe plany zakładają budowę w pełni funkcjonalnej, stałej stacji kosmicznej, przeprowadzenie misji na Marsa i ewentualnego lotu załogowego na Księżyc.