Wygląda na to, że Chiny pobiły USA w wyścigu o to, kto pierwszy zamontuje broń elektromagnetyczną na na okręcie wojennym. 

Działa elektromagnetyczne to urządzenia wykorzystujące elektromagnetyzm do wystrzeliwania pocisków na duże odległości, osiągające znacznie wyższe prędkości niż broń o podobnej wielkości. Są szczególnie użyteczne w wojnie morskiej oraz w przypadku eksterminacji jak największej liczby wrogów przy jak najniższym ryzyku wykrycia.

Działa elektromagnetyczne potrzebują baterii o bardzo dużej pojemności; ponadto ich lufy mają tendencję do rozpadania się. Stany Zjednoczone nie zdołały jeszcze wyprodukować wystarczająco małej baterii lub wystarczająco mocnej lufy, które można by umieścić  na okręcie wojennym. Próby mające na celu dokonanie tego trwały od ponad dekady.

Wydaje się, że chińska marynarka wygrała z USA, choć nie ma pewności, iż ich uzbrojenie faktycznie działa. Według doniesień, chiński statek o nazwie Haiyang Shan, prawdopodobnie posiadający tego typu uzbrojenie na dziobie, został zauważony na rzece Jangcy tuż przed testami na Pacyfiku. Obszar Morza Południowochińskiego stanowi w ostatnim czasie obszar szczególnego napięcia między Chinami a USA. Jest jednak mało prawdopodobne aby wynik ewentualnego konfliktu był uzależniony od posiadania broni elektromagnetycznej. Wszak oba kraje są supermocarstwami jądrowymi, więc najprawdopodobniej to właśnie broń atomowa odegrałaby pierwszoplanową rolę w tej kwestii.

[Źródło: livescience.com; grafika: U.S. Navy]

Czytaj też: Grecki statek jest najstarszym dobrze zachowanym wrakiem na świecie

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!