Reklama

Chiny poważnym graczem na rynku kosmicznego górnictwa. Szykują się do wystrzelenia satelity

kosmiczne górnictwo

Prywatna firma Origin Space, zajmująca się zasobami kosmicznymi, ma zamiar uruchomić w listopadzie swojego pierwszego kosmicznego robota. NEO-1 waży około 30 kg i jest satelitą przeznaczonym do wejścia na tzw. orbitę heliosynchroniczną.

Warto jednak podkreślić, że statek nie będzie prowadził faktycznej eksploatacji kosmicznych zasobów. Jego zadaniem ma być przetestowanie i zademonstrowanie wielu funkcji, takich jak manewry orbitalne, symulowane przechwyty niewielkich ciał niebieskich, identyfikacja statków oraz sterowanie.

Inna misja, Yuanwang-1 ma się z kolei rozpocząć w 2021 roku. W jej ramach satelita Little Hubble zostanie wyposażony w teleskop optyczny przeznaczony do obserwacji i monitorowania asteroid bliskich Ziemi. Przedstawiciele Origin Space twierdzą, że poprawna identyfikacja celów jest pierwszym krokiem w kierunku wykorzystania zasobów kosmicznych.

Czytaj też: Górnictwo zmierza na Księżyc. Trump podpisał dekret o wydobyciu surowców w kosmosie

O kwestii kosmicznego górnictwa ponownie stało się głośno po tym, jak administrator NASA Jim Bridenstine zapowiedział, że amerykańska agencja zakupi księżycowy regolit oraz próbki skał od prywatnych firm. Nie ma jednak wątpliwości, iż ludzkość czeka jeszcze długa droga, zanim doczekamy się regularnych i skutecznych wypraw mających na celu eksploatację pozaziemskich złóż.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News