Reklama
aplikuj.pl

Chiny uruchamiają ogromny radioteleskop

FAST模型,作者没说

FAST to projekt, którego realizację rząd chiński rozpoczął w 2008 roku. Do końca września 2019 r. przedsięwzięcie o wartości 171 mln USD przejdzie ostatni etap przeglądu, który, jak przewiduje rząd chiński, da sygnał do rozpoczęcia pełni działań.

Końcowy przegląd da pewność, że FAST spełnia wymagania określone po raz pierwszy w 2008 roku. Powierzchnia radioteleskopu składa się z 445 trójkątnych paneli, które tworzą kształt kopuły. Już w trakcie budowy FAST dokonał kilku odkryć. W 2017 r. naukowcy korzystający z teleskopu byli w stanie odkryć dwa pulsary – pozostałości masywnych gwiazd. Od tego czasu badacze wykorzystujący FAST odkryli 130 nowych kandydatów na pulsary, z których 93 potwierdzono za pomocą innych radioteleskopów.

Czytaj też: Złożono kolejne elementy Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba

Po zarejestrowaniu pulsarów 29 sierpnia teleskop FAST, który wykorzystuje część widma elektromagnetycznego o częstotliwości radiowej do badania obiektów astronomicznych, znalazł kilkadziesiąt wybuchów pochodzących z obiektu, który później nazwano FRB 121102. Ten konkretny FRB jest obserwowany od 2012 roku, ale FAST jest pierwszym teleskopem, który wykrył tak wiele serii w tak krótkim czasie.

Analizując różnorakie emisje badacze mają nadzieję lepiej zrozumieć to, w jaki sposób ewoluował Wszechświat oraz jak przebiega powstawanie gwiazd. Zespół związany z obsługą FAST planuje rozpocząć dwa poważne pięcioletnie badania nieba. Pełna analiza danych z tych projektów zajmie około 10 lat.

[Źródło: popularmechanics.com]

Czytaj też: Teleskop wykonał zachwycające zdjęcia Wielkiego Obłoku Magellana