WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Choroba związana z wapowaniem dotknęła prawie każdego stanu USA

Zgodnie z najnowszymi informacjami, tajemnicza choroba związana z wapowaniem dotyczy praktycznie każdego stanu USA. Liczba potwierdzonych przypadków wynosi już 805 i są one obecne w 46 stanach. W zeszłym tygodniu była mowa o 530 przypadkach w 38 stanach więc różnica jest ogromna.

Zgodnie z danymi CDC, jedyne stany, które nie zgłosiły jeszcze problemów to Alaska, Alabama, New Hampshire i Rhode Island. Nawet Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych zgłosiły jeden przypadek. CO więcej już 12 osób zmarło z powodu tej choroby – w zeszłym tygodniu było to 7 osób.

Czytaj też: Kilka chorób neurodegeneracyjnych ma swoje pięty Achillesa

wapowanie, choroba wapowanie, USA wapowanie, płuca wapowanie, ameryka wapowanie, e-papierosy, choroba e-papierosy

Wielu pacjentów to młodzi ludzie w wieku od 18 do 34 lat. 16% hospitalizowanych osób ma poniżej 18 roku życia. Wszyscy pacjenci palili e-papierosy a wielu wykorzystywało liquidy z THC. Objawami choroby są duszności, ból w klatce piersiowe czy kaszel.

Przyczyna jest ciągle nieznana. Żadna teoria nie została jeszcze powiązana ze wszystkimi przypadkami. Naukowcy mówią o narażeniu na jakąś substancję chemiczną, ale nie wiadomo o co chodzi. CDC zaleca rezygnację z wapowania – jedynie to może ochronić przed potencjalną hospitalizacją.

Czytaj też: Warto czytać dzieciom

Źródło: Livescience