Reklama
aplikuj.pl

Chwytak inspirowany kirigami, czyli delikatne przedmioty w rękach robotów

Kirigami nie bez powodu przynosi od razu na myśl „origami”. To tak naprawdę odłam origami, w którym dopuszcza się nie tylko składanie, ale też cięcie papieru. Tę właśnie sztukę wykorzystali naukowcy z North Carolina State University, którzy opracowali wyjątkowy chwytak inspirowany kirigami, radzący sobie nawet z delikatnymi przedmiotami.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, ten prototypowy Chwytak inspirowany kirigami, zrewolucjonizuje sferę miękkich robotów

Większość robotycznych chwytaków działa poprzez wywieranie nacisku na obiekt z każdej strony, co może skutkować uszkodzeniem delikatnych przedmiotów. Trwają więc badania nad rozwiązaniem tego problemu i chwytak inspirowany kirigami najwyraźniej zalicza się do jednego z nich. Manipulowanie kartką ze stosownymi nacięciami sprawia, że ta wyginana się w określony wcześniej trójwymiarowy kształt. Ten jest określany zarówno układem szczelin, jak i kształtem arkusza, a nawet jego stanem.

Czytaj też: Intel ogłasza Project Circuit Breaker. Będzie uczył chętnych hakowania sprzętu i oprogramowania

Otwiera to całą masę pomysłów na nietypowe projekty i rzeczywiście zespół z North Carolina State University opracował w celu ich weryfikacji specjalny program komputerowy, który określa to, jaki kształt arkusza, wzór szczelin i rodzaj manipulacji jest wymagany, aby uzyskać określony kształt 3D. Naukowcy wykorzystali tę technologię do stworzenia elastycznego, zrobotyzowanego chwytaka, którego obie strony przesuwają się pod kruchym obiektem, a następnie otaczają (chwytają) go niczym para zaciśniętych dłoni.

Efektem jest urządzenie, które jest nie tylko wystarczająco delikatne, aby podnieść żółtko jajka bez jego rozbicia, ale jest również wystarczająco precyzyjne, aby uchwycić i podnieść ludzki włos. Teraz naukowcy mają zamiar zintregrować swój pomysł z miękkimi robotami, aby sprostać wyzwaniom przemysłowym.