WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ci naukowcy twierdzą, że użycie spadochronu podczas skoku z samolotu nie zmniejsza śmiertelności

Zapewne uważacie, że bezpieczniej jest wyskoczyć z samolotu ze spadochronem niż bez niego. Ale, zgodnie z nowymi badaniami, nie macie racji. Dlaczego?

Na potrzeby badania naukowcy przetestowali skuteczność spadochronów na grupie 23 ludzi wypadających z samolotów. Wyposażyli uczestników w spadochrony, podczas gry grupa kontrolna skakała z samolotów i helikopterów z pustymi plecakami. Naukowcy stwierdzili, że spadochrony nie miały wpływu na to, czy uczestnicy badania przeżyli czy nie.

Oczywiście, trudno jest znaleźć ludzi, którzy zechcą wyskoczyć z samolotów znajdujących się tysiące metrów nad ziemią. Autorzy pomysłu przetestowali więc spadochrony na ludziach spadających z wysokości… zaledwie kilku metrów. Sęk w tym, że celem eksperymentu było tak naprawdę zupełnie co innego. Jego pomysłodawcy chcieli w ten sposób pokazać, jak ludzie interpretują wyniki badań naukowych. Przeprowadzony przez nich eksperyment zaznacza niektóre z ograniczeń związanych z tego typu badaniami. Pobieżnie przeglądając wynik przytoczonego badania moglibyśmy założyć, że spadochrony wcale nie pomagają ludziom wypadającym z samolotów. Prawda jest jednak zupełnie inna.

Jednocześnie naukowcy nie negują sensu przeprowadzania takich testów. Ich zdaniem należy po prostu wziąć pod uwagę sensowność, a przede wszystkim efektywność ocen.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: NASA przetestowała spadochron, który zostanie użyty podczas programu Mars 2020