WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

NASA przetestowała spadochron, który zostanie użyty podczas programu Mars 2020

W ramach projektu Jet Propulsion Laboratory  jest prowadzony projekt ASPIRE. Eksperymentalny spadochron stworzony na potrzeby misji Mars 2020 wykorzystała dzisiaj rakieta w górnych warstwach atmosfery. Dzięki rozłożeniu go do pełnego kształtu w 0,4 sekundy udało się pobić rekordowy rezultat.

Rakieta Black Brant IX o długości 17,7 m dostarczyła ładunek testowy na wysokość 38 000 m i osiągnęła prędkość 1,8 Macha (2148 km/h) w czasie krótszym niż dwie minuty. Po zwolnieniu ze wzmacniacza komputer pokładowy rozłożył spadochron o masie 180 kilogramów. Po otwarciu sięgnął 32 000 kg, co jest wynikiem o 85 procent większym niż wartości osiągane przez bezzałogowy łazik wykorzystany w misji Mars 2020.

Spadochron jest jednym z dwóch testowanych przez NASA na potrzeby misji na Marsie. Amerykańska agencja kosmiczna twierdzi, że model zastosowany we wrześniowym teście jest prawie dokładnym duplikatem tego, który będzie używany w 2020 roku. Został wykonany z włókien nylonowych i testowano go na dużej wysokości, ponieważ gęstość powietrza na ok. 37 kilometrach jest bardzo podobna do gęstości na Marsie w przypadku 10 kilometrów. Spadochron jest zaprojektowany do rozłożenia przez prędkości większej od prędkości dźwięku.

NASA zapowiedziała, że po zakończeniu testów na dużej wysokości prace nad spadochronem będą kontynuowane w dolnych warstwach stratosfery. Misja Mars 2020 ma się rozpocząć w ciągu 28 miesięcy.

[Źródło: newatlas.com; grafika: NASA]

Czytaj też: Prototypowy marsjański łazik rozpoczął testy tysiące kilometrów od stacji kontroli