Naukowcy przeprowadzają niekiedy bardzo ciekawe eksperymenty. Tym razem badane osoby zostały podświadomie przeszkolone aby widzieć kolor czerwony w momencie pokazywania czarno-białych pasów.

Uczestników poproszono, aby w jakiś sposób postarali się regulować aktywność mózgu. Nie dostali oni żadnych dodatkowych wyjaśnień. Po badaniu fMRI naukowcy wystawiali im ocenę jak dobrze pacjenci to zrobili. Gdy myśleli oni o kolorze czerwonym to dostawali oni wysoką ocenę. Pokazywano im czarno-białe paski a oni mieli myśleć, że jest to kolor czerwony. W trakcie takiego kursu było przeprowadzone aż 500 prób i zwykle z czasem otrzymywali oni coraz wyższe oceny.

Wynikiem takiego badania jest stwierdzenie, że istnieje możliwość użycia neuro sprzężenia zwrotnego do zwiększenia asocjacyjnych wspomnień w mózgach. Może to pozostać u ludzi nawet do kilku miesięcy po ukończeniu takiego kursu. Jakie może być zastosowanie takiej metody? Profesor Watanabe sugeruje zastosowanie terapeutyczne. Może to zostać wykorzystane do zmniejszenia strachu przed daną rzeczą. Można wyeliminować także złe wspomnienia. Także może to znaleźć zastosowanie w leczeniu autyzmu.

Źródło: http://www.digitaltrends.com/; Zdjęcie:Autor: Macey et al., 2007 (Macey et al., 2007) [CC BY 2.5], Wikimedia Commons

Kolejny artykuł znajdziesz poniżej