WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Ciekawe zastosowanie AR w medycynie

W internecie wiele mówi się o rozszerzonej rzeczywistości (AR). Najczęściej jest to jednak w kontekście gier czy szeroko pojętej rozrywki. Mało kto zdaje sobie sprawę, że rozwój AR wpływ także na wiele innych dziedzin w tym na medycynę.

Rozszerzona rzeczywistość daje ogromne możliwości dla lekarzy w szczególności podczas operacji. Może ona pozwalać między innymi na wizualizację ukrytych bądź zablokowanych części ciała. Tylko w tym roku zanotowano kilka ciekawych zastosowań AR- od mapowania mózgu do pomocy w rzeczywistej operacji.

Dzisiaj zostało ogłoszony CaptiView AR- system, który nakłada krytyczne dane na model 3D w okularze mikroskopie chirurgicznym. System zapewnia informacje w 2D i 3D o włóknach oraz układzie nerwowo-naczyniowym. Zastosowanie tego systemu pozwala chirurgowi przełączać się pomiędzy bieżącymi a przedoperacyjnymi anatomicznymi obrazami. Pozwala on również na śledzenie punktów, więc system wie gdzie operator patrzy i dzięki temu ostrość stale jest odpowiednia.

Jest to jedno z najnowszych zastosowań AR, które ma zostać wprowadzone na rynek medyczny. Wraz z rozwojem tej branży powinniśmy otrzymywać coraz więcej ciekawych produktów ułatwiających życie lekarzom.

Źródło: https://www.engadget.com