Reklama
aplikuj.pl

Co wiemy o poprzednich epidemiach na podstawie znalezisk archeologicznych?

Dowody znalezione dzięki analizie szkieletów pokazują, że choroby zakaźne są z nami od początku istnienia naszego gatunku. Naukowcy analizują takie szczątki, próbując zrozumieć, jak przebiegały epidemie w przeszłości.

W przypadku niektórych chorób zakaźnych, takich jak kiła, gruźlica czy trąd, lokalizacja, charakterystyka i rozmieszczenie śladów na kościach może służyć jako zestaw informacji nt. zachorowania. Większość takich objawów jest jednak nieswoista, co oznacza, że badacze mogą potwierdzić, że dana osoba na coś chorowała – choć nie wiadomo, na co. Niektóre nie wpływają na szkielet w najmniejszym stopniu, podczas gdy inne zostawiają wiele wskazówek.

Co ciekawe, naukowcy są w stanie oszacować wiek zmarłej osoby na podstawie tego, jak rozwinięte są jej zęby i kości. Następnie demografowie sporządzają profile wiekowe związane z osobami, które zmarły w wyniku epidemii. Większość chorób zakaźnych w nieproporcjonalny sposób dotyka osoby z najsłabszym układem odpornościowym, zazwyczaj bardzo młode i bardzo stare. W tym przypadku wyróżnia się „Hiszpanka” z 1918 roku, która działała zupełnie inaczej, zabijając przede wszystkim osoby młode i silne.

Czytaj też: Corvette C2 Grand Sport brzmi fenomenalnie

W XX wieku wysoko przetworzone fast foody zastąpiły bardziej zrównoważoną i zdrową dietę. To z kolei ma wpływ na występowanie chorób takich jak cukrzyca, problemy z sercem i otyłość. Z perspektywy paleoepidemiologicznej, najważniejszym wydarzeniem w historii naszego gatunku było pojawienie się rolnictwa. Powstało ono niezależnie w kilku miejscach na świecie, począwszy od około 12 000 lat temu.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News

Jego twórcy byli bardzo aktywni i mieli dobrze zbilansowaną, zróżnicowaną dietę, która była bogata w białko i błonnik oraz uboga w kalorie i tłuszcze. Te małe grupy doświadczyły pasożytów, infekcji bakteryjnych i ran odniesionych podczas polowań na dzikie zwierzęta i od czasu do czasu walczyły ze sobą. Musiały one również radzić sobie z problemami stomatologicznymi, w tym z płytką nazębną czy chorobami przyzębia. To również pozostawiło po sobie różnorakie ślady.