Reklama
aplikuj.pl

Co o średniowieczu mówi nam analiza lodu sprzed setek lat?

 Rdzenie lodowe sprzed setek a nawet tysięcy lat mogą zawierać wiele cennych informacji, m.in. związanych z poziomami zanieczyszczeń. Na ich podstawie można wywnioskować, kiedy na tronach zasiadali nowi królowie.

Ok. 800 lat temu obszary wokół wioski Castleton były pokryte toksycznym ołowiem. Wiązało się to z faktem, że w niewielkiej odległości od miejscowego zamku miało miejsce wydobycie i wytapianie ołowiu. Świadczące o tym sygnatury zapisały się nie tylko w organizmach zamieszkujących te tereny ludzi, ale również w odległych Alpach Szwajcarskich. Pomimo dystansu wynoszącego ok. 1500 kilometrów, znajdujące się tam lodowce wychwyciły  ołów niesiony wraz z wiatrami.

Co można wywnioskować na podstawie ilości ołowiu? Wbrew pozorom, całkiem sporo. Po pierwsze, jego wydobycie wiązało się również z wytapianiem srebra, którego używano do wybijania monet. Kiedy nowi królowie wstępowali na tron, ruszało bicie monet, powstawały nowe katedry i zamki. Wtedy też ilość ołowiu emitowanego do środowiska rosła. Wręcz przeciwnie działo się, kiedy występowały epidemie czy wojny. Wydobycie spadało, a powietrze oczyszczało się.

Do przeprowadzenia tych badań wykorzystano rdzeń lodowy z Alp Szwajcarskich. Fragment o długości 72 metrów stanowi zapis dwóch tysięcy lat historii naszego kontynentu. Wycinając kawałki lodu mające zaledwie 120 mikronów długości, naukowcy byli w stanie odczytać sygnatury dotyczące tygodni a nawet pojedynczych dni z przeszłości. Szczególnie duże skoki odnotowano w latach 1170-1219. Analiza zachowań wiatru na przestrzeni miesięcy pozwoliła stwierdzić, że spadek w 1170 roku nastąpił na skutek zamieszania związanego z zabójstwem arcybiskupa Canterbury. Wtedy też ludność przestała płacić podatki, a wydobycie spadło niemal do zera.

Czytaj też: Jak wyglądało życie średniowiecznego kata?

Dekadę później zanieczyszczenie wzrosło, kiedy Henryk II zgodził się na finansowanie opactw cysterskich. Zapotrzebowanie na ołów wzrosło, podobnie jak w 1193 roku. Właśnie wtedy Ryszard Lwie Serce został uwięziony przez cesarza Henryka VI, który zażądał okupu. Najprawdopodobniej, aby spłacić ten okup, konieczne było zwiększenie produkcji monet. Kolejne tego typu badania powinny dostarczyć więcej informacji na temat przewrotów w historii średniowiecznej Europy.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News