Reklama
aplikuj.pl

Co może grozić za odmowę szczepienia na grypę?

pandemia

Jeśli odmówimy, gdy pracodawca zażąda od nas szczepienia na grypę czekają nas poważne konsekwencje. Jak informuje Rzeczpospolita, możemy nawet zostać zwolnieni z pracy. Czy są ku temu jakieś podstawy prawne?

Jeśli pracodawca nałoży na pracowników obowiązek szczepienia na grypę, a pracownik odmówi jego wykonania mogą czekać go poważne konsekwencje. Odmowa może byś podstawą do przeniesienia pracownika na inne stanowisko, a nawet zwolnienia. Rzeczpospolita podaje, że zdaniem części prawników może mieć to uzasadnienie w art. 2221 kodeksu pracy.

Mówi on, że:

W razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a jeżeli to niemożliwe – ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

Wynika to, że grypa uznawana jest szkodliwy czynnik biologiczny, co zdaniem ekspertów oznacza, że pracodawca wręcz powinien zapewnić pracownikom szczepionki. W takim właśnie wypadku, jeśli pracownik odmówi zaszczepienia może zostać zwolniony. Obecnie obowiązek zaszczepienia mają osoby, które mają bliski kontakt z osobami w podeszłym wielu a także z dziećmi do 6 miesiąca życia. Dotyczy to również personelu medycznego, pracowników szkół, administracji, handlu oraz funkcjonariuszy publicznych.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News