Reklama
aplikuj.pl

Naukowcy odkryli, co napędza cyrkulację atmosferyczną na Plutonie

W 2015 roku sonda New Horizons uwieczniła formację w kształcie serca, widoczną na powierzchni Plutona. Okazuje się, że to właśnie ona wpływa na występowanie wiatrów na tej planecie karłowatej.

Wspomniany obszar nazywa się Sputnik Planitia i kształtem przypomina ogromne serce. Lewa część tej formacji ma ok. 1000 kilometrów szerokości i składa się z zamarzniętego azotu. Za dnia lód ten zaczyna parować, by ponownie zamarznąć w nocy, kiedy temperatury na Plutonie spadają. Zjawisko to powoduje występowanie wiatrów, które wpływają na atmosferę tej planety karłowatej.

Zespół badawczy związany z misją sondy New Horizons analizował dane, na podstawie których stworzył symulacje komputerowe. Modele te wykazały, w jaki sposób cykl azotowy Plutona oddziałuje na warunki panujące na jego powierzchni.

W ten sposób autorzy badania odkryli obecność wiatrów występujących nawet 4 kilometry nad powierzchnią oraz takich, które pojawiają się niżej oraz osiągają wyższe prędkości. Jeden z naukowców zaangażowanych w obserwacje stwierdził, że „serce” na Plutonie może wpływać na jego klimat równie mocno, co oceany w przypadku Ziemi.