Reklama
aplikuj.pl

Amazon chce zapewniać dostęp do Internetu z kosmosu. Tak jak SpaceX satelitami Starlink

internet Amazonu, Internet z Kosmosu, Project Kuiper, konkurencja Starlink

Obecnie na froncie „Internetu z kosmosu” działa SpaceX oraz mniej znana firma OneWeb, ale teraz do gry ma zamiar wkroczyć prawdziwy gigant – Amazon.

Amazon właśnie ogłosił szczegółowe plany dotyczące dużego centrum badawczo-rozwojowego, a także bazy produkcyjnej dla swojej inicjatywy Project Kuiper. Rozgłosił ją na cały świat nawet pomimo braku zgody organów regulacyjnych na rozmieszczenie choćby jednego satelity. W planach z kolei ma już 3236 z nich.

Project Kuiper został tak naprawdę wspomniany w kwietniu 2019 roku i sprowadza się do tego samego, co inicjatywa Starlink firmy SpaceX. Sam pomysł jest „prosty” – rozmieścić na ziemskiej orbicie tysiące małych satelitów, które zapewniałyby szybkie łącze szerokopasmowe na całym świecie.

Amazon powiedział, że zespół związany z projektem nie był w stanie zmieścić się w obecnym obiekcie, dlatego musiał znaleźć sobie zupełnie nowy. Postawiono na siedzibę w Redmond w stanie Waszyngton, ale najpierw należy ją przygotować dla personelu, co zostanie ukończone w 2020 roku.

Jednak tak naprawdę Amazon ma w tej kwestii związane ręce. Nie wystrzeli bowiem jakiegokolwiek satelity, dopóki Federalna Komisja Łączności (FCC) nie da jej zielonego światła.