WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Sprawdźcie, co odkrył teleskop Hubble’a w dniu Waszych urodzin

Kosmiczny Teleskop Hubble’a rozpoczął swoją działalność w 1990 roku i od tego czasu przeprowadził aż 1,4 mln obserwacji. Z okazji 30. rocznicy uruchomienia tego instrumentu, NASA postanowiła udostępnić ciekawe narzędzie.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a jest wielkości autobusu, lecz nie przeszkadza mu to w osiąganiu zawrotnych prędkości. Obraca się on bowiem z prędkością 27 tysięcy kilometrów na godzinę i jest przy tym niezwykle precyzyjny. Co więcej, umożliwia on spojrzenie daleko w przeszłość Wszechświata – aż 13,4 mld wstecz.

Teleskop przez te wszystkie lata zaobserwował niezliczoną ilość planet, gwiazd, a nawet całych galaktyk. Tym sam w utworzonej dzięki niemu bazie znajduje się ogromna liczba pozycji. Dni, w których instrument zarządzany przez NASA dokonał poszczególnych odkryć mogą teraz zostać dopasowane do dat naszych urodzin.

Czytaj też: Księżyc w roli teleskopu? Oto kosmiczny pomysł NASA

W moim przypadku Kosmiczny Teleskop Hubble’a dokonał obserwacji mgławicy planetarnej oddalonej od Ziemi o 15 tysięcy lat świetlnych. A jak sytuacja wygląda u Was? Przekonajcie się sami pod tym adresem!

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News