WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Czy sny wiążą się z naszymi ukrytymi pragnieniami?

Senniki wciąż stanowią dość popularny element, na którym swoją wiedzę opierają osoby interpretujące sny. To w nich możemy wyczytać, na czym polega symbolika naszych marzeń sennych – ale czy mają one większe odniesienie do rzeczywistości?

Już na wstępie możemy zaprzeczyć, jakoby istniały jakiekolwiek badania naukowe, pokazujące, że sny mogą ukazywać to, co skrywa nasza świadomość. Deirdre Barrett z Harvard Medical School dodała, iż żaden sennik nie jest w stanie wytłumaczyć, co tak naprawdę oznacza dany sen.

Co ciekawe, już mieszkańcy starożytnego Egiptu i Mezopotamii doszukiwali się ukrytych znaczeń w marzeniach sennych. Dostrzegali w nich wiadomości od bogów, podczas gdy Rzymianie oraz Grecy widzieli w snach wskazówki dotyczące przyszłości. Z kolei Zygmunt Freud stwierdził w XIX wieku, iż sny to po prostu odbicia naszych głęboko stłumionych pragnień. Postęp naukowy, jaki nastąpił od okresu działalności Freuda podważa jednak tę nadnaturalną istotę snów.

Zdaniem badaczy, sny po prostu stanowią dalszy ciąg myśli, którymi zajmowaliśmy się w danym dniu bądź okresie. A przecież za dnia przejmujemy się problemami, fantazjujemy, planujemy przyszłość – i wszystko to może zostać potem zwizualizowane podczas snu.