WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Co powoduje wybuchający w ustach e-papieros?

Zagrożenia związane z paleniem e-papierosów są ciągle badane. Jednakże jedno z nich znamy już bardzo dobrze – jest to możliwość wybuchnięcia podczas jego palenia. Jakie szkody w naszej jamie ustnej może spowodować takie zdarzenie?

Możemy to zobaczyć na przykładzie 17-latka, który głosił się do izby przyjęć. Dwie godziny przed tym wybuchł mu w ustach e-papieros. Pacjent miał rozległe rany, kilka brakujących zębów i złamaną dolną szczękę.

Czytaj też: Naukowcy stworzyli modele twarzy na podstawie informacji z mózgu

Lekarze musieli usunąć kolejne zęby, bowiem część z nich była zbyt mocno uszkodzona. Chłopak potrzebował też płytki dentystycznej umieszczonej pod dolnymi dziąsłami w celu ustabilizowania kości szczęki. Mimo to, jego usta ciągle nie zamykały się właściwie. Lekarze musieli więc zamknąć mu szczękę na 6 tygodni w celu jej wyleczenia.

Minął już rok od tego zdarzenia, ale lekarze chcą je wykorzystać do nagłośnienia ryzyka związanego z e-papierosami. W międzyczasie w Teksasie zmarł mężczyzna – e-papieros wybuchł podczas palenia i wyrwał dużą tętnicę szyjną. Odpowiedzcie sobie sami, czy warto ryzykować własne zdrowie i życie dla e-papierosów.

Czytaj też: Bezzałogowy Boaty McBoatface udowodnił wpływ globalnego ocieplenia

Źródło: Livescience