Reklama
aplikuj.pl

Co się dzieje z ziemskim polem magnetycznym?

Ziemskie pole magnetyczne osłabia się, choć naukowcy nie są pewni, dlaczego. W ostatnim czasie próbowali zrozumieć, co napędza zjawisko zwane anomalią północnoatlantycką, które powoduje zakłócenia u satelitów krążących wokół Ziemi.

Eksperci z Europejskiej Agencji Kosmicznej ostrzegali, że zmieniające się pole magnetyczne może wpływać na statki kosmiczne. Jest ono złożoną i dynamiczną siłą, która pomaga w podtrzymywaniu życia, chroniąc nas przed promieniowaniem kosmicznym i cząstkami emitowanymi przez Słońce.

Owa warstwa działa dzięki dynamo, które wykorzystuje stopione metale w rdzeniu Ziemi, wytwarzając prądy. Te z kolei generują
pole elektromagnetyczne Ziemi. Jego osłabienie powoduje, że nasza planeta zmierza w kierunku odwrócenia biegunów północnego i południowego. Zgodnie z danymi udostępnionymi przez ESA, pole magnetyczne straciło prawie dziewięć procent swojej siły w ciągu ostatnich 200 lat.

Czytaj też: Kiedy powstało pole magnetyczne Marsa? Pojawiły się nowe teorie

Zwiększył się również obszar, jaki obejmują anomalie. Ponadto, w ciągu ostatnich pięciu lat pojawił się kolejny rejon o obniżonej intensywności, co może doprowadzić do powiększenia się anomalii południowoatlantyckiej.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News