Reklama

Kiedy powstało pole magnetyczne Marsa? Pojawiły się nowe teorie

Zadaniem satelity MAVEN miało być zebranie danych o atmosferze i substancjach lotnych Marsa. Niedawno urządzenie pomogło naukowcom lepiej zrozumieć, kiedy powstało i ewoluowało pole magnetyczne Czerwonej Planety.

Przez długi czas sądzono, że pole magnetyczne Marsa pojawiło się 4,3 mld lat temu i stosunkowo szybko zniknęło, bowiem przestało istnieć ok. 3,9 mld lat temu. Dane zebrane w ramach programu MAVEN sugerują jednak inne ramy czasowe.

Wewnętrzne dynamo Marsa, które generowało pole magnetyczne, powstało znacznie wcześniej i przestało funkcjonować później niż dotychczas twierdzili badacze. Wygląda na to, że Czerwona Planeta poisadała pole magnetyczne przez niemal pół mld lat dłużej niż wynikałoby z wcześniejszych szacunków.

Czytaj też: Naukowcy udowodnili, że na Marsie, Wenus i Europie może istnieć życie. W jaki sposób?

Nowe ramy czasowe sugerują, że marsjańskie dynamo działało od 4,5 mld do 3,7 mld lat temu. Biorąc pod uwagę fakt, że pole magnetyczne wydaje się jednym z elementów związanych z występowaniem życia na planetach, tego typu odkrycia zwiększają szanse na istnienie go w przeszłości na Marsie.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News