WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Nauka

Co skrywa zamek, w którym mógł żyć słynny Drakula?

Zamek w Siedmiogrodzie, który dawniej rzekomo stanowił siedzibę Włada Palownika, prawdopodobnego pierwowzoru słynnego Drakuli, stoi do dziś. Ale co kryje się pod tą budowlą? 

Ze względu na przebudowy prowadzone na przestrzeni wieków, naukowcy nie są pewni gdzie leżą oryginalne fundamenty zamku. Jednak nowe badania z wykorzystaniem radarowych skanów podłoża ujawniają, co znajduje się pod imponującą fasadą budynku. Zamek w Hunedoarze był początkowo twierdzą zbudowaną w środkowej Transylwanii (obecnie Rumunia). Najstarsze kamienne fortyfikacje budowli pochodzą z XIV wieku, a transformacja z fortecy w zamek rozpoczęła się już w XV wieku.

W XV wieku brutalny despota Wład III, księcia Wołoszczyzny, znanego jako Wład Palownik, został rzekomo uwięziony w tym zamku przez węgierskiego gubernatora Jana Hunyadiego. Był on też nadzorcą przebudów zamki. Dwie kolejne nastąpiły w XVII i XIX wieku,  W związku z tym budynek jest mieszanką konstrukcji z różnych okresów. Jest również przedmiotem licznych wykopalisk; mapy są jednak niespójne i brakuje wielu danych archeologicznych, które stanowią wyzwanie dla naukowców badających obecnie zamek.

Z tego względu naukowcy wykorzystali urządzenie zwane GPR. Radar ujawnił miejsca, w których części zamku były podtrzymywane przez podłoże skalne i wzmocnione konstrukcjami stworzonymi przez ludzi. Do już zrekonstruowanych pomieszczeń w głębi zamku należy komnata tortur. Nie wiadomo jednak, czy faktycznie urzędował tam Wład Palownik.

[Źródło: livescience.com]

Czytaj też: Archeolodzy znaleźli ukryte zabytki i zabudowane przedmieścia z królestwa Izapa