W dobie wciąż rozwijającej się technologii coraz więcej rzeczy można wygodnie wykonać przez Internet. To niezwykle rozbudowane narzędzia pozwala zapłacić rachunki, umówić wizytę u lekarza czy zarezerwować stolik w restauracji. Wraz z rozwojem technologii idzie również cyfryzacja. To właśnie ona sprawia, że coraz więcej dokumentów jest transformowanych do wersji elektronicznej. Jednym z najlepszych tego przykładów jest e-dowód, z którego obecnie korzysta już naprawdę wiele osób. Warto więc zastanowić się, czym jest e-dowód oraz jakie korzyści wiążą się z jego posiadaniem.
Co to e-dowód?
Z pewnością w ostatnich latach wiele osób zetknęło się z takim pojęciem, jak e-dowód. Co to jest? Jest to nic innego jak dowód osobisty dodatkowo wyposażony w warstwę elektroniczną. W Polsce za jego wprowadzenie odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji oraz Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Taki dowód wyglądem nie różni się niemal niczym od starszych wersji. Jest więc wykonany z karty poliwęglanowej, na której osadzone są najważniejsze informacje, takie jak imię i nazwisko posiadacza, numer PESEL, czy data urodzenia.
Jednak e-dowód został dodatkowo wyposażony w sześciocyfrowy kod dostępowy CAN, który można znaleźć zarówno na awersie, jak i rewersie. Ten numer pozwala na korzystanie z elektronicznych funkcji dokumentu, a dodatkowo chroni przed odczytaniem danych z dowodu przez osoby do tego nieuprawnione. Kolejną różnicą jest znajdujący się w środku widoczny chip, który jest unikalny i na którym zapisane są wszystkie informacje, takie jak dane identyfikacyjne oraz zdjęcie biometryczne.
E-dowód — jak działa?
Elektroniczny dowód osobisty spełnia te same funkcje, co jego starsza wersja, tzn. potwierdza tożsamość posiadacza oraz jego obywatelstwo. Dokument ten jest obowiązkowy dla każdej osoby, która ukończyła 18. rok życia. Oprócz tych podstawowych funkcji e-dowód pozwala na podróżowanie do państw, do których można udać się bez paszportu. Ponadto dzięki niemu można korzystać z automatycznych bramek na lotniskach czy też sygnować ważne dokumenty za pomocą podpisu elektronicznego.
Należy pamiętać, że korzystanie z elektronicznych rozwiązań, jakie oferuje e-dowód, jest odpowiednio zabezpieczone. Warto wiedzieć, że skorzystanie z elektronicznego podpisu lub uwierzytelnienia tożsamości możliwe jest dopiero po podaniu kodu PIN 1 lub PIN 2, który wybiera sam posiadacz. Jednocześnie, aby zabezpieczyć e-dowód przed fałszerstwem, posiada on mikroteksty pozytywowe, a także linie giloszowe, które są widoczne wyłącznie pod światłem UV.
Jak założyć e-dowód?
Co istotne, osoby, które nadal posiadają tradycyjną wersję dokumentu i nie zdecydowały się jeszcze na założenie e-dowodu, nie muszą tego robić. Nie da się jednak ukryć, że posiadanie takiego dokumentu daje wiele korzyści użytkownikowi. Warstwa elektroniczna znajduje się we wszystkich dokumentach wydawanych od 4 marca 2019 roku. O taki dokument może ubiegać się każda osoba, która w ciągu najbliższych 30 dni ukończy 18. rok życia, która chce wymienić stary dokument, lub też jest opiekunem czy rodzicem osoby niepełnoletniej.
Dokument w wersji elektronicznej jest wydawany bezpłatnie po złożeniu odpowiedniego wniosku w dowolnym Urzędzie Gminy. Co ważne, we wniosku można zaznaczyć, że osoba ubiegająca się o dowód, chce mieć możliwość sygnowania dokumentów przy użyciu podpisu elektronicznego. Oczekiwanie na dokument zajmuje zwykle nie więcej niż 30 dni, a jego ważność wynosi aż 10 lat. Przy odbiorze można nadać kody PIN 1 oraz PIN 2.
Co to jest e-dowód? — podsumowanie
E-dowód to niezwykle przydatny dokument, który pozwala na korzystanie z elektronicznych funkcji tradycyjnego dowodu. Dokument ten daje naprawdę wiele korzyści posiadaczowi. Jego założenie jest niezwykle szybkim procesem, który nic nie kosztuje. Na stronie isportal.pl można dowiedzieć się więcej o możliwościach, jakie oferuje e-dowód. Dostępne tam artykuły jeszcze bardziej przybliżają e-dowód oraz przedstawiają korzyści, jakie wiążą się z jego posiadaniem.
Materiał partnera.