Reklama
aplikuj.pl

Sprawdźcie, co wiemy na temat planety krążącej wokół pobliskiej gwiazdy

Z wyników badania opublikowanego na łamach Astronomy & Astrophysics wynika, że wokół najbliższej Słońcu gwiazdy, Proxima Centauri, krąży planeta wielkości Ziemi. Proxima b ma masę 1,17 masy naszej planety i znajduje się w strefie zamieszkiwalnej gwiazdy, którą okrąża w ciągu 11,2 dnia.

Przełom w badaniach poświęconych Proxima b nastąpił dzięki instrumentowi ESPRESSO zamontowanemu na teleskopie VLT. Gwiazda Proxima Centauri znajduje się zaledwie 4,2 roku świetlnego od Słońca. Pomiary przeprowadzone przez ESPRESSO wyjaśniły, że minimalna masa obserwowanej planety wynosi 1,17 masy Ziemi – dla porównania, poprzednie szacunki sugerowały wartość rzędu 1,3.

Pomimo faktu, iż Proxima b kraży około 20 razy bliżej swojej gwiazdy niż Ziemia w stosunku do Słońca, to odbierane przez nią promieniowanie jest podobne. W efekcie, temperatury panujące na powierzchni tej egzoplanety mogą umożliwiać występowanie tam wody w stanie ciekłym oraz stwarzają warunki do utrzymania życia.

Czytaj też: Na orbicie Jowisza krąży nieznany wcześniej typ obiektu

Problem stanowi jednak sama gwiazda będąca czerwonym karłem. Mają one tendencję to bombardowania otaczających je obiektów ogromnymi dawkami promieniowania rentgenowskiego, które jest zabójcze dla większości znanych nam form życia. Łącza dawka tego promieniowania przyjmowanego przez Proxima b jest 400-krotnie większa niż w przypadku naszej planety.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News