Praca domowa napisana przez ucznia w starożytnym Egipcie pochodzi z II wieku n.e. Słowa wyryte na płycie mogą brzmieć znajomo dla każdego dziecka, którego rodzice martwią się o to, że ich pociecha obraca się w niewłaściwym towarzystwie. 

Starożytna lekcja zapisana na drewnianej płycie pokrytej woskiem, która swoim rozmiarem przypomina współczesny Kindle brzmi: „Przyjmuj rady tylko od inteligentnych ludzi” oraz „Nie możesz ufać wszystkim swoim przyjaciołom”.

Zakupiona przez British Library w 1892 roku tabliczka nie była publicznie prezentowana od lat 70. XX wieku. Płyta wraz z pracami domowymi zostanie zaprezentowana na nadchodzącej wystawie British zatytułowanej „Writing: Making Your Mark”. Będzie ona poświęcona ewolucji pisma na przestrzeni ponad 5000 lat.

Dwie sentencje zostały zapisane w języku greckim. Jedną z części zadania było ćwiczenie tej umiejętności. W pierwszym wierszu znajduje się przykład umieszczony przez nauczyciela, a kolejne dwa wiersze zawierają te same słowa, które zostały skopiowane przez mniej wprawione w pisaniu ręce ucznia. Na podobnej zasadzie współcześni adepci kopiują wyrazy pisane przez nauczycieli. Reszta pracy domowej zawierała tabliczkę mnożenia oraz ćwiczenia związane z umiejętnością czytania.

Choć nazwisko i płeć właściciela tabliczki jest nieznana, dziecko było prawdopodobnie chłopcem z zamożnej rodziny, ponieważ formalna edukacja w starożytnym Egipcie była zazwyczaj zarezerwowana dla mężczyzn z wyższych sfer. Płytki takie jak ta wykonywano poprzez wylanie stopionego wosku na prostokątne zagłębienie w środku drewnianej tablicy. Po ochłodzeniu wosku nauczyciele i uczniowie mogli używać metalowego rysika, aby zapisywać notatki.

[Źródło: livescience.com; grafika: British Library Board]

Czytaj też: Egipski grobowiec sprzed 4400 lat zawiera ukryte wejścia

Spodobał Ci się ten artykuł? Podaj dalej!