Cooler Master MasterLiquid ML280 Mirror to AiO z bardzo ciekawym efektem na blokopompce. Jak wypadnie ono pod względem wydajności?
Akcesoria Cooler Master MasterLiquid ML280 Mirror
W pudełku oprócz chłodzenia znajdziemy instrukcję, zestaw montażowy, przejściówkę 1x 4-pin -> 2x 4-pin, tubkę pasty Mastergel Pro, kontroler ARGB. Wentylatory możemy więc spokojnie podłączyć do jednego złącza na płycie, a jeśli nie macie złącza ARGB to możecie wykorzystać dodatkowy kontroler. Jest on też zasilany ze złącza SATA. Montaż jest bardzo prosty i spokojnie sobie z nim poradzicie. Szkoda jednak, że nie ma fabrycznie dodanego montażu pod LGA1700. Gwarancja wynosi 2 lata.
Specyfikacja Cooler Master MasterLiquid ML280 Mirror
Sama chłodnica z wentylatorami niczym się nie wyróżnia – całość jest po prostu czarna. Natomiast blokopompka ma świetny efekt z podświetleniem ARGB. Naprawdę robi on wrażenie i znakomicie będzie się prezentował w obudowie z oknem.
Chłodnica Cooler Master MasterLiquid ML280 Mirror ma wymiary 318 x 140 x 272, mm. Została ona wykonana z aluminium. Wychodzą z niej dwa węże o długości ok. 40 cm. Ich elastyczność oceniam pozytywnie, a połączenie z blokopompką jest ruchome, więc tutaj nie będzie problemów z ładnym ułożeniem po montażu.
Sama pompka pracuje z prędkością 2400 RPM. Jej zasilanie odbywa się ze złącza 3-pin, a MTTF to 70 tysięcy godzin. Z blokopompki wychodzi też kabel ARGB. Podstawa bloku jest miedziana, co jest standardem wśród produktów Cooler Master. TDP całości producent określa jako 230 W. Mam za to uwagi co do jakości wykonania, bowiem zaraz po wyjęciu z pudełka widać wgniecenia w finach na chłodnicy. Powinna być ona lepiej zabezpieczona w pudełku, aby uniknąć czegoś takiego.
Czytaj też: Test chłodzenia Deepcool AK620
Dołączone dwa wentylatory to 140 mm modele SickleFlow. Ich maksymalna prędkość to 1400 RPM, przepływ powietrza 67 CFM, ciśnienie 2,25 mmH2O, a głośność 27 dBA. Wentylatory zasilane są ze złącza 4-pin PWM. Na bokach producent zastosował antywibracyjne nakładki. Śmigła są czarne, więc kompletnie znikną w obudowie z oknem.
Testy Cooler Master MasterLiquid ML280 Mirror
Maksymalna wydajność chłodzenia jest ograniczona przez obroty wentylatorów, więc tutaj mogło by być znacznie lepiej. Natomiast na 1200 RPM jest już lepiej w stosunku do konkurencji, w szczególności po OC procesora. Tak samo jest przy 800 RPM, tutaj również widać zysk z AiO 280 nad 240. Jednakże przy tych obrotach po OC procesor szybko na jednym z rdzeni osiągał 100°C i test został przerwany. Na maksymalnych obrotach nie jest tak głośno, jak potrafi być w przypadku konkurencji. Natomiast na niższych mogło by być lepiej – tutaj widać, że wentylatory 140 mm są po prostu głośniejsze od 120 mm.
Czytaj też: Test chłodzenia MSI MEG CoreLiquid S360
Podsumowanie testu Cooler Master MasterLiquid ML280 Mirror
Cooler Master MasterLiquid ML280 Mirror kupicie za ok. 440 zł i tym samym jest to jedno z najtańszych AiO 280 na rynku. To właśnie cena sprawia, że rzeczywiście warto się nim zainteresować. Chłodzenie ma świetnie wyglądającą blokopompkę i to zdecydowanie może się podobać. Montaż jest prosty, ale brakuje mi zestawu pod LGA1700.
W testach na maksymalnych obrotach widać, że wydajność jest ograniczona przez maksymalne obroty wentylatorów. Na niższych obrotach jest już znacznie lepiej w szczególności w stosunku do AiO 240. Ograniczenie obrotów ma swój plus w postaci trochę niższej głośności. Natomiast na 1200 RPM i 800 RPM mogło by być trochę lepiej. Oczywiście na tych najniższych AiO i tak będzie ciche.
Jeśli więc szukacie budżetowego chłodzenia cieczą z chłodnicą 280 mm to warto wziąć pod uwagę testowany produkt. Nie jest to może idealna konstrukcja (w szczególności zabezpieczenia w pudełku powinny być lepsze), ale cena tak naprawdę wszystko wynagradza.