Bułgarzy nie chcą się szczepić na COVID-19. Każdy może przyjąć szczepionkę

pandemia covid

Każdy obywatel Bułgarii, który chce się zaszczepić, może to zrobić, bez względu na „rangę” w kolejce szczepień. Wystarczy po prostu stawić się w punkcie szczepień w godzinach otwarcia.

Jak to możliwe? Przede wszystkim ze względu na fakt, iż wielu Bułgarów należących do trzech priorytetowych grup niechętnie patrzy na szczepionki. Z sondażu przeprowadzonego przez AlphaResearch wynika, że zaledwie 10% mieszkańców tego kraju chce się zaszczepić, natomiast 52% jest przeciwnego zdania.

Niechęć do szczepionek na COVID-19 jest w Bułgarii bardzo wysoka

I choć 23 lutego w Bułgarii odnotowano 1925 nowych zakażeń koronawirusem, co stanowi tegoroczny rekord, premier Bojko Borysow zapowiedział zniesienie części restrykcji. 1 marca mają tam ruszyć m.in. hotele oraz lokale gastronomiczne. Biorąc pod uwagę fakt, iż 4 kwietnia w Bułgarii odbędą się wybory parlamentarne, nietrudno domyślić się, co stoi za taką decyzją.

Pomimo najniższego w Unii Europejskiej tempa szczepień na COVID-19, Borysow przyłączył się do apeli o wprowadzenie europejskiego certyfikatu szczepień. Poparł tym samym stanowisko m.in. Austrii oraz Grecji, których przywódcy nawoływali wczoraj do stworzenia paszportów szczepionkowych umożliwiających przekraczanie europejskich granic tylko przez zaszczepione osoby.

Chcesz być na bieżąco z WhatNext? Śledź nas w Google News