Reklama
aplikuj.pl

Czarna dziura w Drodze Mlecznej stała się na kilka godzin aż 75 razy jaśniejsza

Mimo że czarna dziura w centrum Drogi Mlecznej jest potężna, to w porównaniu do innych wciąż ma dość spokojny charakter. Nazywana Sagittarius A* jest około 4,6 miliona razy masywniejsza niż Słońce. Podczas niedawnych obserwacji astronomowie zauważyli, że jej jasność wzrosła ponad 75 razy na kilka godzin. 

Obserwowany rozbłysk nie był widoczny w świetle optycznym, a wszystko działo się w bliskiej podczerwieni.  Astronomowie obserwowali Sagittariusa A* przez 20 lat i chociaż jasność czarnych dziur czasem się zmienia, to intensywność, jaka tu wystąpiła była niesamowita. Czarna dziura w centrum Drogi Mlecznej była tak jasna, że ​​na początku naukowcy pomylili ją z gwiazdą S0-2. Szybko jednak poznali prawdziwe źródło emisji światła.

Czytaj też: Czarne dziury mogą wspierać powstawanie życia

Istnieje prawdopodobieństwo, że coś zakłóciło zwykle spokojne sąsiedztwo Sagittariusa A*, a wariantów jest kilka. Pierwszy zakłada występowanie niedokładności w modelach statystycznych używanych do zrozumienia czarnej dziury. W takim przypadku model należy zaktualizować, aby uwzględnić te zmiany jasności jako normalne. Istnieje również szansa, że wspomniana już gwiazda S0-2 dokonała bliskiego przejścia w pobliżu czarnej dziury, przez co zakłóciła jej jasność. Inny wariant stanowi chmura gazowa. W 2002 roku astronomowie zobaczyli, ich zdaniem, chmurę gazowego wodoru zbliżającą się do centrum Sagittariusa A*. Być może została ona pochłonięta przez czarną dziurę i spowodowała wzrost jasności. Jako że nadal nie ma pewności, co do źródła zmian, naukowcy są pewni, iż dzięki większej ilości danych uda się rozwikłać tę zagadkę.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: Ogólna teoria względności Einsteina jest aktualna mimo kolejnych odkryć