WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ

Ogólna teoria względności Einsteina jest aktualna mimo kolejnych odkryć

Ogólna teoria względności Einsteina jest aktualna mimo kolejnych odkryć

Analizując niezwykle silne przyciąganie grawitacyjne czarnej dziury w centrum Drogi Mlecznej astronomowie pokazali, że idee Einsteina dotyczące przestrzeni i czasu nadal są aktualne. Zgodnie z teorią względności Einsteina grawitacja wynika z tego, jak masa wpływa na przestrzeń i czas. Im większa masa obiektu, tym silniejsze przyciąganie grawitacyjne.

W nowym badaniu astronomowie zbadali supermasywną czarną dziurę Sagittarius A*. Ten olbrzym, znajdujący się w centrum Drogi Mlecznej, ma masę około 4 milionów razy większą od Słońca i średnicę około 23,6 mln  kilometrów. Naukowcy monitorowali gwiazdę S0-2 w 2018 r., kiedy zbliżyła się do wspomnianej czarnej dziury w czasie pokonywania swojej 16-letniej orbity. Gwiazdę od czarnej dziury dzieli dystans aż 120 jednostek astronomicznych (AU) – 1 jednostka astronomiczna równa się odległości Słońca od Ziemi.

Czytaj też: Rzadkie nagranie pokazuje Einsteina mówiącego o muzyce i bombie atomowej

Korzystając z obserwatorium Keck, Gemini i teleskopu Subaru na Hawajach, astronomom udało się śledzić pełną orbitę S0-2 w 3D. Połączyli te dane z pomiarami dokonanymi w ciągu ostatnich 24 lat. Widmo światła wykrytego z S0-2 ujawniło, że przesunięcie ku czerwieni, którego gwiazda doświadczyła na skutek grawitacji Sagittarius A*, było zgodne z ogólną teorią względności. To niesamowite, że Einstein był w stanie stworzyć swoją teorię nawet pomimo faktu, że w jego czasach nie były znane supermasywne czarne dziury.

[Źródło: livescience.com; grafika: National Science Foundation]

Czytaj też: Naukowcy rzucili wyzwanie teorii Einsteina