Reklama
aplikuj.pl

Jak długo koronawirus może przetrwać poza nosicielem?

Ważną kwestią związaną z rozwojem epidemii jest to, jak długo wywołujący ją wirus może przetrwać poza nosicielem. Niestety, w przypadku SARS-CoV-2 nie jest to jeszcze jasne.

Wirus grypy pozostaje przy życiu przez około 48 godzin po tym, jak trafi na powierzchnię, np. klamki od drzwi czy banknotu. SARS-CoV-2 jest jednak koronawirusem podobnym do jego poprzedników, czyli SARS oraz MERS. Wiadomo o nich, że były w stanie przetrwać poza nosicielami przez nawet dziewięć dni.

Aby obliczyć ten okres, naukowcy przeanalizowali dane dotyczące wielu różnych koronawirusów. Okazało się, że są one stosunkowo wytrzymałe i na plastikowych czy stalowych powierzchniach mogą stanowić zagrożenie przez dłuższy czas. Pozytywny aspekt jest jednak taki, że przy temperaturach rzędu 30 stopni Celsjusza giną one szybciej. Skuteczne w walce z wirusami, do których podobny jest SARS-CoV-2 powinny być środki dezynfekujące.

W kwestii dezynfekcji specjaliści polecają substancje na bazie etanolu. Należy jednak pamiętać, że nie muszą one sprawdzić się w przypadku SARS-CoV-2, który nadal stanowi sporą tajemnicę dla badaczy. Twierdzą oni, że głównym sposobem przenoszenia wirusa jest droga kropelkowa. W mniejszym stopniu zarażanie następuje na skutek bezpośredniego kontaktu ze skażoną powierzchnią.