Reklama
aplikuj.pl

Czerwone wino pomoże w eksploracji Marsa

Przy obecnej technologii Mars znajduje się około 9 miesięcy podróży od Ziemi. Naukowcy zastanawiają się jednak, w jaki sposób zapewnić uczestnikom misji wystarczającą siłę i masę mięśniową. Odpowiedzią ma być czerwone wino, a dokładniej – resweratrol. 

Po zaledwie trzech tygodniach mięśnie płaszczkowate (występujące w łydkach) zmniejszają swoją masę o 1/3. Towarzyszy temu utrata wolnokurczliwych włókien mięśniowych, które są potrzebne do utrzymania ruchu. Aby umożliwić astronautom bezpieczne funkcjonowanie na długoterminowych misjach na Marsie – którego przyciąganie grawitacyjne wynosi zaledwie 40% ziemskiego – potrzebne będą metody na utrzymanie mięśni w dobrej kondycji.

Czytaj też: Dzięki aerożelowi będzie możliwa terraformacja części Marsa

Obecnie najbardziej docenianym kandydatem jest resweratrol: związek powszechnie występujący w skórze winogron i jagodach. Był on już badany ze względu na jego działanie przeciwzapalne, przeciwutleniające i przeciwcukrzycowe. Aby sprawdzić jego wspomaganie mięśni, naukowcy przeprowadzili badania na szczurach. Gryzonie były wyposażone w uprząż obejmującą całe ciało i zawieszone na łańcuchu z sufitu. W ten sposób badacze chcieli odwzorować warunki grawitacyjne panujące na Marsie.

24 samce szczurów poddano normalnemu obciążeniu (Ziemia) lub 40-procentowemu (Mars) przez 14 dni. W każdej grupie połowa otrzymywała resweratrol (150 mg / kg / dobę) w wodzie. Inne osobniki dostawały wodę pozbawioną dodatków. Obwód łydki i siłę chwytu przedniej i tylnej łapy mierzono co tydzień. Wyniki okazały się imponujące. Suplementacja resweratrolem utrzymała przednie i tylne łapy w niemal niezmienionej kondycji, takiej samej jak u „ziemskich” szczurów.

Kolejnym etapem będzie dokładniejsze zbadanie tego związku oraz potwierdzenie braku jakichkolwiek potencjalnie szkodliwych interakcji resweratrolu z innymi lekami podawanymi astronautom podczas misji kosmicznych.

[Źródło: phys.org]

Czytaj też: Łazik Curiosity wykrył dziwne wahania ilości metanu na Marsie