Reklama
aplikuj.pl

Czujnik nanocząsteczkowy

Kolejny wynalazek od naukowców z MIT. Tym razem wynaleźli oni nanocząsteczkowy czujnik, który mógłby w przyszłości zostać wykorzystany do monitorowania nowotworów lub innych chorób, a także jako narzędzie do diagnozowania chorób.

Nanocząstki zostały wykonane z łańcuchów polimerowych mogących wiązać się z sensorem, który chce wykryć lekarz. Przykładowo, w testach naukowcy wykorzystali środek kontrastujący używany w rezonansie magnetycznym (nitrokstyd wraz z Cy5.5), który świeci się gdy napotka witaminę C (ona jest sensorem). Poszczególne pasma czujnika łączą się w strukturę, którą możecie zobaczyć na zdjęciu poniżej. Nitroksyd łapie elektrony z witaminy i pozostaje nieaktywny w jej obecności, co pozwala naukowcom na niepomieszanie dwóch różnych sygnałów. Dzięki temu nie ma problemów z oddzieleniem dwóch różnych sygnałów pochodzących z jednego sensora.

Aktualnie naukowcy pracują na dopracowaniem tej metody. Jest duża nadzieja, że może on wykrywać raka i dawać informacje w czasie rzeczywistym na temat zdrowych i chorych tkanek.

obrazowanie

Źródło: http://www.engadget.com/, zdjęcie: MIT