WRÓĆ DO STRONY
GŁÓWNEJ
Moto

Czujniki hałasu namierzają głośne samochody na ulicach Paryża

Coraz więcej technologii może zawitać na nasze drogi i to nie tylko w kwestii tych czujników, które wyłapią zanieczyszczające powietrze samochody. Już teraz w pewnej części Paryża wyposażono infrastrukturę drogową w czujniki hałasu, które obecnie w formie testowego programu namierzają głośne samochody na ulicach.

Czytaj też: Nowszy i jeszcze bezpieczniejszy Subaru Forester 2020

Za czujniki oraz sam system odpowiada firma Bruitparif, która postanowiła rzucić wyzwanie zbyt głośnym samochodom, które mącą spokój miast jeszcze bardziej. Kara dla ich właścicieli będzie banalna i sprowadzi się do mandatu. System wykorzystuje cztery mikrofony do triangulacji źródła dźwięku i powiązania go z materiałem z kamery przemysłowej, aby wskazać winowajcę.

Do tej pory w Paryżu funkcjonuje 40 tego typu czujników i przede wszystkim w pobliżu barów w paryskich regionach rozrywkowych, a także wokół dużych budynków. Przez pierwsze dwa lata okresu próbnego system nie ukaże żadnego kierowcy, a sprawdzi opłacalność i skuteczność tej technologii. Jednak projekt ustawy, który ma zostać poddany pod głosowanie tej jesieni, pozwoli już lokalnym urzędnikom we Francji eksperymentować z mandatami za hałas z radaru.

Czytaj też: Dodge Challenger w limitowanym wydaniu Mopar 19

Źródło: Engadget