Czy będzie można obiektywnie wykrywać autyzm?

autyzm, diagnozowanie autyzm, wykrywanie autyzm, urządzenia autyzm, terapia autyzm, znajdowanie autyzm,

Dwa nowe narzędzia mogą zapewnić możliwość obiektywnego wykrywania autyzmu. Aktualnie są one na wczesnych etapach wersyfikacji klinicznej, ale niedługo powinny rozpocząć się ich pełnoprawne testy.

Rozwiązania opierają się o fakt, że mózg osób z autyzmem inaczej przetwarza informacje wizualne niż mózg zdrowej osoby. Odkryto, że dzięki jednej elektrodzie EEG można skutecznie śledzić rywalizację obuoczną danej osoby i w ten sposób wykrywać autyzm. Technikę przetestowano na 18 dorosłych osób z autyzmem i 19 zdrowych. Metoda rozdzieliła obie grupy z 87% dokładnością.

Czytaj też: Rewolucja w reagowaniu na pożary w planach centrum SI Pentagonu

Druga metoda sugeruje, że małe urządzenie może szybko zeskanować oko dziecka i wykryć czy jest ono autystyczne. Badanie przeprowadzone na 89 autystycznych osobach i 87 zdrowych wykazało, że rozwiązanie rzeczywiście działa. Wiek badanych osób był od 5 do 21 lat więc nie wiadomo, czy u młodszych dzieci również będzie ono skuteczne.

Obie metody dzielą jednak jeszcze lata od zastosowań klinicznych. Najpierw muszą one przejść mnóstwo badań i testów, zanim zostaną dopuszczone do wykorzystania w gabinetach lekarzy.

Czytaj też: Ta kobieta złapała zagrażającą życiu infekcję głowy po czyszczeniu uszu patyczkami

Źródło: Newatlas